Aktualno
676

Turizam i prostor: Možemo li pomiriti kratkoročni najam koji znači egzistenciju mnogima i priuštivo stanovanje

S prvog predavanja novog ciklusa Društva arhitekata Zadar, koje je održao profesor emeritus Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dr. sc. Tihomir Jukić o prostoru i turizmu

U utorak 29. listopada u Zadru je održano predavanje profesora emeritusa Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dr. sc. Tihomira Jukića pod nazivom "Turizam i prostor - planiranje i upravljanje".

Tema odnosa između urbanog razvoja i turizma je izuzetno aktualna, posebno u priobalnim gradovima. Naši gradovi se suočavaju s nekontroliranim rastom turističkih kapaciteta, što često dovodi do urbanog kaosa i smanjenja prostora za lokalne stanovnike jer se gradski prostori sve više prilagođavaju turistima. Profesor emeritus Jukić je istaknuo važnost usklađivanja turizma s potrebama stanovnika.

 

Loše planiranje, još lošije upravljanje

Jukić naglašava da je povratak stanovnika u gradske jezgre ključan za uspostavu ravnoteže u planiranju hrvatskog prostora, no trenutno su planiranje i upravljanje često nepovezani, što je posebno očito u turizmu. Kao odgovor na to, uvode se mjere za ograničenje kratkoročnog najma, s ciljem smanjenja tenzija između lokalnog stanovništva i turista. Profesor objašnjava da bi sinergija u planiranju i upravljanju prostorom mogla poboljšati kvalitetu života u gradovima i pomoći zadržavanju stanovnika.
 

Danas turizam u Hrvatskoj često znači prenapučene prostore u sezoni, dijelove grada koje domaći zaobilaze, i smanjenu kvalitetu života. Jedan od najvećih izazova je kratkoročni najam koji je važan izvor prihoda mnogima, dok se prekomjerno širi i smanjuje mogućnosti za priuštivo stanovanje u gradskim središtima

To dovodi do selidbe stanovnika iz povijesnih jezgri, primjerice u Zadru, gdje su stanovi u starom dijelu grada uglavnom pretvoreni u turistički smještaj. Ova je prenamjena dovela do iseljavanja lokalnog stanovništva, rasta cijena nekretnina i toga da se Poluotok sada koristi gotovo isključivo za turizam, koji oživi samo za vrijeme turističke sezone.

 

Turizam u prvom planu

Mnogi gradovi u Hrvatskoj poduzimaju korake kako bi ograničili turizam i posebno iznajmljivanje smještaja turistima jer turizam stvara pritisak na stambeni prostor i lokalnu zajednicu. Prostor jedna od najvrijednijih resursa koje imamo, naglašava Jukić, zajedno s ljudima i njihovim aktivnostima, među kojima je i turizam. No, danas se turizam često stavlja u prvi plan, bez obzira na njegov negativan utjecaj na prostor i kvalitetu života. Po njegovom mišljenju, potrebno je usmjeriti se na kvalitetniji turizam koji donosi isti prihod, ali s manje štete za lokalnu zajednicu i okoliš. On također ističe da zakoni o razvoju turizma nisu usklađeni s prostornim planovima Hrvatske, što otežava održivi razvoj.
 

"Veliki broj zakona i pravilnika svaljuje se na najnižu razinu u upravljanju turističkim destinacijama. Sve sluti kako će se u izradi novih strategija stvoriti veliki biznis, neovisno o pojedinostima svake zajednice, gdje će one biti utopljene u tipske strategije koje im nisu prilagođene. U turbulentnom smo periodu promjene zakonskih regulativa u građevinskom sektoru i stambenoj politici, kratkoročnom iznajmljivanju, pa čak i davanju ovlasti komunalnom gospodarstvu", ističe Jukić.

Jukić smatra da bi prostorni planeri trebali uravnotežiti različite interese kako bi se zaštitio prostor. Dodaje da je administrativni sustav prekompliciran i često u suprotnosti s potrebama zajednica, što stvara kaos na terenu. Zakonodavne promjene u stambenom sektoru, kratkoročnom iznajmljivanju i lokalnoj komunalnoj politici su u tijeku, ali postoji bojazan da će novi zakoni i strategije ignorirati specifične potrebe svake zajednice.

 

Zašto struka šuti?

Jukić kritizira struku, smatrajući da nije dovoljno glasna u borbi za očuvanje prostora, dok politika često nameće svoja rješenja, često ignorirajući stvarne potrebe lokalnih zajednica. Na primjeru Zadra, on primjećuje da se odluke donose na temelju zastarjelih planova jer novi nisu izrađeni.

Darko Kasap iz Upravnog odjela za prostorno planiranje dodaje kako na javnim raspravama o planovima rijetko sudjeluje šira javnost, što otežava usklađivanje politika s potrebama građana. Planovi će se, prema njemu, mijenjati kako bi se bolje upravljalo turizmom, povećale zelene površine i smanjio pritisak na gradske centre proširenjem građevinskih područja.
Spremi

Dani hrvatskog turizma 2024. u Opatiji

​Jesu li bolji radijatori od lijevanog željeza, aluminija ili nehrđajućeg čelika?

Ukrašavanje okućnice za Božić: Kako ukrasiti dvorište za božićne blagdane?

Staklena klizna vrata: 10 karakteristika na koje trebate obratiti pažnju prije kupnje

​Akontacija u turizmu - kada se može bez, a kada je pametno naplatiti polog za rezervaciju smještaja

Montažne kuće kao kuće za odmor: 6 prednosti i nedostataka montažnih kuća za iznajmljivanje

Ne ispričavajte se više zbog lošeg vremena! Hotelski LG televizori mogu biti zabava i za goste privatnog smještaja

Uputa za popunjavanje obrasca TZ 2 s rokom predaje do 15. siječnja 2022.

Slažeš se...ili ne? - uključi se u raspravu
Pročitajte još:

Nove izmjene zakona: Uvodi se pojam "domaćin", suglasnost stanara bit će potrebna i postojećim iznajmljivačima

Berba maslina - prilika za okupljanje rodbine i prijatelja, ali i turista u potrazi za autentičnim doživljajima

Popularno: