Volimo svježe smokve ubrane sa stabla, ali, pošto su smokve voće koje ne ostaje dugo svježe, isprobali smo par jednostavnih recepata za pripremu slatkog i pite od smokvi pa se fino osladili i oduševili ovom čudesnom voćkom
Čitavu godinu čekamo ljeto. A ono prođe brzo poput poslijepodnevnog maestrala. Kolovozom još marširaju turisti punih kofera, da bi u drugoj polovici počeli polako napuštati naše kuće za odmor, sobe i apartmane, ostavljajući za sobom miris nekih mirnijih i opuštenijih jutara.
Ljeto čekamo jer je vrijeme berbe slatkih plodova - plodova našeg rada i prvog voća naših voćnjaka. Kolovoz čekamo jer tada zrije kraljica voća - smokva. U Dalmaciji stabla smokvi rastu posvuda. Uz onaj puteljak do plaže, uz ceste savijaju svoje čvornate grane. Stablo smokve više raste u širinu, nego u visinu, a u raskoši njegove krošnje gnijezdi se stotine slatkih plodova.
Na Mediteranu se smokva uzgaja već tisućama godina. Prije pšenice i ječma, kao prva namirnica ikada uzgojena. Ipak, smokvi ne treba pažnja, nikne njeno stablo i iz tvrda kamena. Plodovi su bremeniti vitaminima i mineralima. Gotovo čitava biljka je jestiva i ljekovita
U narodnoj medicini, smokva se kuhala s mlijekom kao lijek protiv kašlja i upala dišnih puteva. Smokvom se tjeraju nametnici u crijevima i poboljšava probava. Čaj od lišća smokve pomaže kod nekih vrsta karcinoma, čireva na želucu, anemije, infekcija probavnog i urinarnog trakta. Smokva snižava kolesterol, regulira apsorpciju šećera, jača kosti i sprječava gubitak kalcija.
Smokva je puna vlakana - brzo utažuje glad i pomaže i kod mršavljenja
Nazivaju je još i rajsko voće Mediterana - iz raja je izašla, stidljivosti Adama i Eve ugodila pa se spustila do naših tanjura. Stablo smokve može biti muško i žensko, ali samo ovo posljednje daje ukusnog ploda. U svojoj prvoj fazi zametanja, plod smokve je ujedno i cvijet koji cvjeta prema unutra. Ovisno o vrsti, ženska stabla se samooplođuju ili ih oplođuje malena osica vrste Blastophaga psenes.
Smokva je jedino voće koje se ne može skladištiti dugo pa je zato najslasnija i najzdravija kada je svježe ubrana. Srećom, brojni su recepti za slatko od smokvi, a volimo i sušene smokve koje vraćaju sjećanje na sunčane dane u mračnim zimskim mjesecima.
Sastojci:
100 - 200 g svježih smokvi
2-3 dl crnog vina
4 žlice smeđeg šećera
1 vanilin šećer
prestohvat cimeta
2-3 zrna klinčića
200 g sladoleda od vanilije
prstohvat chili papričice
Priprema:
Smokve ćemo oprati i očistiti od peteljki. U posudu ćemo staviti sve začine i crno vino te kratko prokuhati. Nakon 5, 6 minuta, dodat ćemo svježe smokve. Lagano ćemo kuhati slatko oko pola sata dok se ne stisne u sirup. Slatko ćemo pustiti da se kratko ohladi prije negoi ga poslužimo uz sladoled od vanilije.
Sastojci:
lisnato tijesto
10 do 15 svježih smokvi
slatko vrhnje
cimet i drugi začini po želji
šećer po želji
Priprema:
Lisnato tijesto razvučemo u namašćen kalup. U tavi posebno popržimo smokve kojim smo dodali malo šećera ako volimo slađe od smokve same. Začinimo smokve s malo cimeta i dolijemo oko 3 dl vrhnja. Miješamo na vatri par minuta dok se smjesa ne stisne. Ulijemo u kalup s tijestom i zapečemo u pećnici.
Svoje goste možemo razveseliti svježim smokvama iz našeg vrta, ali slatkim pripravkom od smokvi iz naše kuhinje. Uživat ćemo svi u čarobnom okusu rajske voćke Dalmacije. Uslast