Gljivice su ukusne na siru, ali na zidovima ih ne želimo vidjeti nikako. Miris vlage je zapravo miris gljivica koje mogu biti na različitim mjestima u stanu ili kući, na zidu pa čak i na namještaju.
Najčešće ih susrećemo u kupaonici jer im godi vlažna klima, ali tu su i gljivice koje nastanjuju uglavnom vanjske zidove, na kojima zbog razlike u temperaturi interijera i okoliša dolazi do kondenzacije vlage. U toj vlagi, gljivice bujaju i uskoro naši zidovi dobiju crnu patinu, a zrak u prostoriji postane ustajao, ma koliko prozračivali.
Prozračivanje je nužno ranije i stalno - jednom kada gljivice nasele naše zidove, više ne pomaže
Tada je potrebno zasukati rukave i odlučno krenuti u boj s gljivicama kako bismo ponovno prodisali u našem objektu, mi i naši gosti. Ne smijemo nikada dopustiti da gost osjeti miris vlage ili da ga dočekaju
gljivice na zidu u smještaju.
Sredstva protiv gljivica na zidu
U specijaliziranim trgovinama, poput onih koje prodaju boje i lakove, možemo pronaći niz
proizvoda protiv gljivica koje su se naselile na različitim površinama u našim objektima. Nisu sva podjednako uspješna, ali su proizvodi PUFAS prilično dobri.
Ako ne volite kemikalije i radije koristite sredstva iz kućne radinosti, tada je soda bikarbona vaš saveznik u borbi protiv gljivica. Pomiješajte jednaku količinu vode i octa, a potom mješavini dodajte toliko sode bikarbone da dobijete gustu pastu. Pastom premažite inficirane površine i pustite da djeluje barem sat vremena. Potom isperite i ponovite postupak ako sve gljivice nisu iščezle.
Gljivice u kadi
Najneugodnije gljivice su one koje pronalazimo u kadi, na fugama i silikonu kojim je izolirana kada. Gljivice na fugama možemo ukloniti gore navedenom pastom, pri čemu valja svaku fugu dobro izribati.
One u silikonu su tvrdoglavije pa je ponekad jedino rješenje da izrežemo silikon i stavimo novi. Ako je tako, učinimo to i neka naša kupaonica zablista, bez ružnih
gljivica na zidu i u kadi, za zadovoljnije goste i srdačnije gostoprimstvo.