U većini zemalja na svijetu poslovi u turizmu spadaju među najniže plaćene poslove. S obzirom na kronični manjak radne snage u sezoni u Hrvatskoj, pitamo se za koja radna mjesta se najviše traže zaposlenici i kolike su prosječne plaće u tim zanimanjima
U zemlji u kojoj je turizam dominantna gospodarska grana s 18% udjela u bruto domaćem proizvodu (BDP), što je najviši udio u Europi, premalo znamo o najzastupljenijim poslovima u turizmu i (pot)plaćenosti turističkih djelatnika.
Članak “Tourism workers are the lowest paid of any industry, FSU study says” iz 2019. tvrdi da su američki turistički djelatnici najslabije plaćeni u usporedbi sa svim ostalim gospodarskim sektorima u SAD-u. I drugdje u svijetu, turistički djelatnici se žale na visine plaća, dok istovremeno turizam kao gospodarska grana generira visoke prihode.
Koliko su plaćeni najčešći poslovi u turizmu?*
Dužnosti spremača ili spremačice obuhvaćaju sve poslove čišćenja i pranja u smještajnim i ugostiteljskim objektima, kao i čišćenje različitih institucija i ureda koje pružaju turističke usluge. Prosječne plaće spremač(ic)a se kreću od 3722,00 do 6669,00 kn.
U Hrvatskoj kronično nedostaje spremač(ic)a i čistač(ic)a pa su primanja za sezonske poslove viša, jednako kao i kod kuhara, konobara, pizza majstora
Prosječna plaća kuhara u Hrvatskoj je od 4251,00 do 9399,00 kn. Kuhari su zaduženi za pripremu hladnih i toplih jela, pridržavanje recepata, kvalitete i količine poslužene hrane. Njihovo zaduženje uključuje brigu o kuhinjskom alatu i opremi te pridržavanje strogih zdravstvenih i sanitarnih propisa.
Konobar je odgovoran za postavljanje stolova, doček gostiju, zaprimanje rezervacija i narudžbi, savjetovanje gostiju pri izboru jela i pića, naplatu usluge, posluživanje pripremljenih jela i pića. Šanker je zadužen za pripremu pića i napitaka te higijenu unutar šanka. Prosječne plaće se kreću od 4150,00 do 7290,00 kn.
Pizza majstori imaju prosječnu plaću od 4593,00 do 10.546,00 kuna. Njihova zaduženja se jednaka kao i kod kuhara uz razliku što pizza majstori umjesto različitih jela s jelovnika pripremaju razne vrste pizza, a ponekad i kruh iz krušne peći.
Pomoć u kuhinji restorana ili hotela obuhvaća poslove pripreme namirnica i asistencije kuharima prilikom pripreme ukusnih jela. Kuhinjski pomoćnici su odgovorni za čistoću kuhinje, nerijetko i za svježinu namirnica u kuhinji. Vrlo često peru i posuđe. Plaće se kreću od 3862,00 do 6942,00 kuna. Pomoćni kuhar, koji je u stanju pripremiti jednostavna jela, ima tek nešto veći raspon plaće do 7315,00 kn.
Turistički vodiči su profesionalno osoblje koje prati turiste na vođenim obilascima destinacije ili određenih atrakcija u destinaciji. Pružaju provjerene i zanimljive informacije za što su registrirani kod ovlaštenih tijela. Vrlo često sami osmišljavaju zabavne ture pod okriljem različitih turističkih udruga ili u sklopu raznih manifestacija. Plaće se kreću od 3996,00 do 9369,00 kuna.
Recepcioner(ka) je prva osoba koju susrećemo po dolasku u hotel, kamp ili drugi smještajni objekt s recepcijom. Zaduženja te osobe su prihvat gostiju, komunikacija, rješavanje pritužbi, naplata usluge smještaja, pružanje informacija, i sl. Prosječne plaće u Hrvatskoj se kreću od 4041,00 kn do 6665,00 kn.
Čuvari parkinga ili bazena moraju zadovoljiti različite uvjete za zaposlenje. Čuvar na parkingu hotela, najčešće mora posjedovati važeću vozačku dozvolu i biti u stanju (pre)parkirati automobil gosta. Onaj na bazenu mora imati završen tečaj pružanja prve pomoći, a može i ne mora biti osposobljen za držanje tečajeva plivanja. Prosjek plaća je između 3400,00 i 5916,00 kn.
Savjetnik za putovanja također pruža sve informacije o uslugama neke agencije i putničke tvrtke. Rezervira karte, izlete, ture i druge usluge, zaključuje ugovore, komunicira s klijentima, itd. Plaće savjetnika se kreću od 4701,00 do 6774,00 kn.
Voditelji restorana se brinu o standardu pružene usluge. Kreiraju menije u dogovoru s kuharima, brinu se o nabavki namirnica, kontroliraju higijenu prostorija ugostiteljskog objekta, osiguravaju poštivanje zdravstvenih i sanitarnih propisa. Komuniciraju s dobavljačima i gostima. Planiraju smjene i rad osoblja, optimiziraju troškove i efikasnost rada za opće zadovoljstvo gostiju restorana. Prosječne plaće se kreću od 4360,00 do 14.278,00 kn.
S plaćom od 3825,00 do 7236,00 kn, turistički animator najčešće radi u ljetovalištima, hotelima i kampovima. Zaduženja su informiranje gostiju, vođenje nekog zabavnog ili sportskog programa, održavanje vesele atmosfere među gostima.
U sezoni koja je za nama nedostajalo je oko 35 tisuća radnika. Niske plaće unutar sektora potiču domaće stanovništvo na prekvalifikaciju ili traženje posla u inozemstvu. Sezonski poslovi su nešto više plaćeni od prosjeka, ali i dalje ta primanja ne uspijevaju pokriti godišnje potrebe sezonskih radnika.
S druge strane, sustav izdavanja radnih dozvola za državljane trećih zemalja koji su ponajviše zainteresirani za rad u turizmu u Hrvatskoj, još uvijek je neučinkovit i trom. Bez kvalitetnog osoblja i radne snage, nemoguće je zadržati razinu kvalitete usluga, bilo da se radi o ponudi restorana i hotela, ili čistoće u smještajnim objektima.
Je li rješenje za privlačenje i zadržavanje radne snage u turizmu isključivo u podizanju plaća za najzastupljenija zanimanja?