Što boravišna pristojba znači za iznajmljivače apartmana? Može li mi netko objasniti zbog čega se naplaćuje boravišna pristojba? Kako se boravišna taksa učinkovito brani pred notornom činjenicom da Ustav svim
Homo Sapiensima jamči slobodu kretanja? Plaćaju li boravišnu psi lutalice ili ptice selice?
To su tek neka od pitanja koja se mogu čuti o boravišnoj pristojbi. Boravišna taksa služi za financiranje turističkih zajednica koje iskorištavaju ovakav priljev novca za obavljanje svojih djelatnosti, prije svega za promociju destinacije kojima pripadaju. Za iznajmljivače apartmana, pogotovo one koji s poslom tek počinju, boravišna pristojba je često izvor nedoumica i glavobolje.
Paušalno plaćanje
Iznajmljivači apartmana, fizičke osobe, s više od četiri ležaja u dvije smještajne jedinice, plaćaju boravišnu pristojbu paušalno. Godišnji paušalni iznos ovisi o razredu turističkog mjesta s najvišim iznosima za A razred, a najnižim za D i ostala nerazvrstana mjesta. Taksa se plaća posebno za svaki ležaj.
Pomoćni ležajevi se ne naplaćuju! Iznos se uplaćuje do 31. srpnja tekuće godine odjednom ili u tri obroka sa zadnjim rokom otplate 30. rujna. Obroci se uplaćuju uplatnicama izdanim u turističkom uredu.
Kod paušalnog plaćanja boravišne pristojbe nije potrebno navoditi stope u službenom cjeniku. Dovoljno je samo navesti da je boravišna pristojba uračunata u cijenu. Nije nužno ni isticanje takse u računu, mada je preporučljivo navesti da je ista uračunata.
Plaćanje po noćenju
Pravne osobe
iznajmljivači, a to su svi oni koji uslugu iznajmljivanja obavljaju kao tvrtka ili obrt, plaćaju pristojbu po ostvarenom noćenju i taj iznos također ovisi o kategorizaciji destinacije te ovisno o tome naplaćuje li se u sezoni, pred/post sezoni ili izvan sezone. Iznajmljivači s četiri ili manje ležajeva koji su raspoređeni u maksimalno dvije smještajene jedinice (sobe) mogu birati da li će pristojbu plaćati paušalno ili po ostvarenom noćenju.
Kod ovakvog načina plaćanja nužno je u službenom cjeniku navesti stope boravišne pristojbe koje su dodijeljene destinaciji sukladno turističkom razredu kojem pripada. Isto je obavezno istaknuti i na računu kojeg izdajete gostu.
Tablice s vrijednostima naplate boravišne pristojbe možete skinuti ovdje, a razred destinacije provjerite u lokalnom turističkom uredu.
Da je boravišna pristojba najizdašniji izvor prihoda turističkih zajednica jasno potvrđuje i činjenica da je u 2014. na ovaj način prikupljeno preko 384 milijuna kuna. Posebno se naplaćuje i boravišna pristojba u nautici koja je donijela preko 26 milijuna kuna prihoda iste godine. Trenutna raspodjela prihoda od boravišne takse je slijedeća:
- 1% - Crveni križ
- 2,5% - programi i projekti na turistički nerazvijenim područjima
- 24,1% - HTZ
- 9,7% - turističke zajednice županija
- 43,9% - turističke zajednice općina/gradova/mjesta
- 18,8% - općine i gradovi
Izrađen je i novi prijedlog izmjene zakona o turističkim zajednicama i raspodjeli sredstava. No, što bi novi Zakon mogao donijeti saznat ćemo tek u rujnu. Za sada je gotovo sigurno da se iznosi koje je iznajmljivač dužan platiti neće mijenjati.
Tko plaća boravišnu pristojbu?
Pristojbu u punom iznosu plaćaju
sve odrasle osobe s više od 18 godina starosti koje koriste uslugu smještaja u smještajnom objektu gdje se obavlja turistička djelatnost, a nemaju stalno mjesto boravka.
Za iznajmljivače je važno znati da
djeca od 12 do 18 godina plaćaju 50% iznosa boravišne pristojbe dok su slijedeće osobe izuzete od plaćanja boravišnje pristojbe:
- djeca do 12 godina
- sezonski radnici
- osobe sa 70%-tnim invaliditetom i jedan njihov pratitelj
- strani državljani na studijskom (školskom) putovanju
I da, naravno da životinje ne plaćaju boravišnu pristojbu bilo da su lutalice ili selice. Ali možete dodatno naplaćivati prihvaćanje kućnih ljubimaca u vašem apartmanu.