Koje poreze iznajmljivač paušalac mora platiti u ovoj kriznoj godini? Koja su davanja iznajmljivačima paušalcima oproštena, a koja umanjena zbog pandemije?
Neobična godina i turistička sezona donijela je mnoštvo pitanja, među kojima se posebno ističu ona financijske prirode. Mnogi privatni iznajmljivači su se odlučili na odjavu kategorizacije - službeni odgovor na upit koliki je broj odjavljenih objekata, do danas, nismo dobili.
No, onih koji su hrabro zakoračili u sezonu, s optimizmom i vjerom u uspjeh, sigurno je puno više. Oni su se pri tome suočili s povećanim brojem otkazanih rezervacija i čestim izmjenama propisa koji određuju financijske obveze iznajmljivača u ovoj godini. Stoga tekst kojeg smo objavili na ovim stranicama s početkom godine Obveze privatnih iznajmljivača u 2020. godini, u svojem financijskom dijelu, više nije sasvim aktualan.
Financijske obveze domaćina su, načelno, umanjene s obzirom na smanjenu turističku potražnju uslijed pandemije COVID-19.
Za razliku od prijašnjih godina, sve financijske obveze iznajmljivača paušalaca se obračunavaju u paušalnom iznosu.
Turistička članarina i turistička pristojba se po novim propisima obračunavaju na temelju broja stalnih i pomoćnih postelja – iznimno u 2020. se obračunavaju isključivo po broju stalnih kreveta, a pomoćni ne ulaze u obračun paušala
Turistička pristojba je umanjena za 50%, na temelju Pravilnika o odgodi ili oslobađanju od plaćanja turističke pristojbe za osobe koje pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu ili na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu (NN 36/2020 ), koji je na snazi od 26. ožujka 2020. godine.
Iznajmljivači paušalci više nemaju mogućnost izbora hoće li pristojbu plaćati paušalno ili po ostvarenom noćenju
Visinu osnovice za obračun turističke pristojbe u 2020. su donosile županijske skupštine do kraja prošle godine. Zaduženja su vidljiva u sustavu eVisitor, u izborniku Financije. Paušal pristojbe se plaća u 3 rate, s datumima dospijeća posljednjeg dana mjeseca srpnja, kolovoza i rujna.
I turistička članarina je u 2020. umanjena za 50% Pravilnikom o dopuni Pravilnika o godišnjem paušalnom iznosu članarine za osobe koje pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu i na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu i o obrascima TZ za plaćanje članarine turističkoj zajednici (NN 88/20). Isti je na snazi od 31. srpnja 2020., a njime je potvrđeno da se članarina TZ ovu godinu, također, neće obračunavati na pomoćne ležajeve.
Za razliku od prijašnjih godina kada se članarina obračunavala kao postotak od ostvarenih primitaka, ovu godinu se plaća paušal s osnovicom od 22,5 kuna za svaki stalni ležaj. Na potpomognutim područjima je osnovica članarine niža za dodatnih 20%
Obračun članarine turističkim zajednicama je također vidljiv u eVisitoru, ali ne pod Financijama, već u Obavijestima. Navedeni i rokovi plaćanja. S obzirom na to da se članarina ne obračunava više na temelju primitaka ostvarenih u prethodnoj godini, rokovi plaćanja su jednaki kao i kod paušala turističke pristojbe.
Bez obzira na nove rokove plaćanja i obračuna, dužni smo podnijeti obrazac TZ-2 u nadležnu Poreznu upravu do 15. siječnja za proteklu godinu. U TZ-2 obrascu, uz obračun članarine, navodimo i ukupne primitke, tako da još uvijek moramo voditi Evidenciju o prometu, odnosno podnijeti EP obrazac. Isti služi za kontrolu praga ulaska u PDV.
Paušalni porez na dohodak koji se, još uvijek, obračunava samo na stalne krevete, čiju osnovicu za obračun su propisale jedinice lokalne samouprave, se plaća u 4 jednaka obroka.
U ožujku smo imali priliku podnijeti zahtjev za odgodu plaćanje 1. rate paušala, ali je ista dospjela krajem lipnja. 2. rata je oproštena svim iznajmljivačima, a ostale rate dospijevaju krajem rujna i prosinca.
Uzmimo za primjer iznajmljivača s 10 stalnih postelja. Pomoćne krevete nećemo uzimati u obzir, ne zato jer su oprošteni uslijed pandemije, već zato što se nikada dosada nisu ni uzimali u obzir kod obračuna paušala. Dakle, ta olakšica je zanemariva.
Domaćin s 10 stalnih postelja plaća 300,00 kn osnovicu paušala poreza na dohodak, 350,00 kn turističke pristojbe po krevetu i 45,00 kn članarine. Ukupna davanja su zbroj 3000,00 kn paušala (+ prirez kojeg ćemo ovdje zanemariti jer je različit za svako mjesto), 3500,00 kn pristojbe i 450,00 kn članarine.
To bi ukupno bilo 6950,00 kn, a uz olakšice uslijed pandemije, naš će domaćin platiti ukupno 2250,00 paušalnog dohotka, 1750,00 kn pristojbe i 225,00 kn članarine, sve skupa 4225,00 kn. U postocima bi to značilo da ćemo platiti 60,8% od ukupnih davanja.
Zbog navedenog, stvarno smanjenje davanja uslijed krize, a u odnosu na prošlu godinu, nije 40%-ak posto, kako pokazuje primjer, već značajno niže. A koliko smo ostvarili prihoda u obiteljskom smještaju ove 2020. godine?!
Ako se nekome i čini da su davanja iznajmljivača paušalaca niska, podsjećamo da svaki iznajmljivač koristi i oprema vlastitu nekretninu, da je plaćen PDV na svaki dio te nekretnine i opreme bez prava na pretporez, da svaki iznajmljivač, koji drži do kvalitete svoje ponude, mora prije svake sezone osvježiti svoj smještaj, ofarbati zidove, kompletirati opremu, obnoviti pretplate na TV i internet, kupiti određene količine potrošnog materijala, plaćati režije po višim tarifama, ulagati u oglašavanje i promociju svog smještaja, itd.
Stvarni troškovi iznajmljivača paušalaca su mnogo viši od navedenih poreznih opterećenja, a prihodi ove sezone značajno niži.
S obzirom na to da se sva davanja obračunavaju u paušalu, osim kod plaćanja PDV-a na proviziju, na ista ne utječe broj ostvarenih rezervacija niti prihod
Ako do kraja godine, ne bude novih mjera koje će obuhvatiti privatne iznajmljivače, mnogi naši kolege, čija egzistencija ovisi o pružanju usluga smještaja u kućanstvu, će se naći u nezavidnom položaju.
Zar je toliko teško još ovu godinu omogućiti obračun članarine TZ na stari način, po ostvarenom prometu, i dopustiti mogućnost plaćanja turističke pristojbe po ostvarenom noćenju, što bi davanja donekle približilo vrijednosti poslovanja svakog pojedinog iznajmljivača u ovoj kriznoj sezoni?