Koje poreze moramo platiti ako u toku godine zatražimo prestanak djelatnosti pružanja ugostiteljskih usluga u domaćinstvu? Što ako odjavimo kategorizaciju prije sezone, a što ako to učinimo u sezoni? Gdje su propisani "rokovi" odjave kategorizacije?
14.000 kreveta obiteljskog smještaja je odjavljeno u 2020. godini. Mnoge od tih kreveta je "preplašila" korona i sasvim je razumljivo da su se pojedini domaćini odlučili na odjavu kapaciteta, s obzirom na neizvjesnost koju nam je epidemija donijela. Međutim, neke od iznajmljivača, koji su podnijeli zahtjev za odjavu kategorizacije tijekom ove godine i koji nisu pružali uslugu smještaja u sezoni, neugodno je iznenadila činjenica da su ipak obvezni platiti određeni dio poreznih obveza. Imali smo dosta upita kada odjaviti kategorizaciju da ne bismo bili obvezni platiti poreze, pa krenimo redom...
Za utvrđivanje prestanka djelatnosti i poreznih obveza je potrebno rješenje o prestanku odobrenja za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu, pri čemu se uzima u obzir datum podnošenja odjave nadležnom upravnom tijelu
Ishođenje rješenja o prestanku odobrenja za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu, odnosno odjava kategorizacije je jednostavna - odlučiti se na odjavu, nije uvijek jednostavno. Zato su se mnogi odlučili na odjavu tijekom ove godine, kada se pokazalo da će u sezoni biti manje gostiju. Najjednostavnije je kada odjavimo kategorizaciju krajem tekuće godine. Tada u idućoj godini nećemo biti obvezni platiti ništa.
Kategorizaciju odjavljujemo ispunjavanjem obrasca zahtjeva i predajom istog u županijski odjel za gospodarstvo, tamo gdje smo rješenje o kategorizaciji i zatražili.
Od ove godine se zahtjevi za odjavu mogu predati i mailom ili poslati poštom u većini županija, a uz obrazac o odjavi je potrebno uplatiti upravnu pristojbu u iznosu od 35,00 kuna u Državni proračun RH ili nalijepiti 35,00 kn državnih biljega (taksenih maraka) na zahtjev poslan poštom
Što se tiče utvrđivanja daljnjih poreznih obveza iznajmljivača prilikom odjave, oni su propisani različitim pravilnicima, ovisno o vrsti porezne obveze.
Obveza plaćanja paušala poreza na dohodak u slučaju odjave kategorizacije je propisana Pravilnikom o paušalnom oporezivanju djelatnosti iznajmljivanja i organiziranja smještaja u turizmu. Aktualni je iz veljače 2019. i sadrži članak 11.: Iznimno, kada se rješenje o odobrenju, odnosno kada se rješenje nadležnog ureda o prestanku odobrenja, donosi tijekom godine, godišnji paušalni porez na dohodak i prirez porezu na dohodak utvrđuje se razmjerno broju tromjesečja u kojemu je porezni obveznik imao rješenje o odobrenju i to u korist poreznog obveznika.
U praksi to znači da ako odjavimo kategorizaciju, recimo, u travnju, što je u tijeku 2. tromjesečja, nećemo biti obvezni platiti 3. i 4. obrok paušala poreza na dohodak, koji još nisu dospjeli na naplatu.
Izglasavanjem novog Zakona o turističkoj pristojbi, prestali su važiti pravilnici koji su se donosili uz stari Zakon o boravišnoj pristojbi. Pravilnik o načinu naplate paušalnog iznosa boravišne pristojbe osoba koje pružaju usluge smještaja u domaćinstvu i seljačkom domaćinstvu iz 2016. godine više ne vrijedi, kao ni rokovi propisani njime.
Prema rokovima propisanima starim Pravilnikom, osobe koje su odjavile djelatnost:
Iduću godinu iznimka prestaje vrijediti pa će svi, koji ne odjave djelatnost do kraja 2020., platiti godišnji paušal turističke pristojbe za 2021. u cijelosti za maksimalni kapacitet utvrđen rješenjem
Gore navedenim Pravilnikom o dopunama pravilnika o odgodi ili oslobađanju su plaćanja pristojbe oslobođeni i domaćini čiji su objekti stradali u potresu, a pravo na oslobođenje po bilo kojoj osnovi se ostvaruje pod uvjetom da iznajmljivač nema ranije ostvarenog duga, odnosno neplaćene turističke ili boravišne pristojbe.
VAŽNA NAPOMENA: I iz Turističke zajednice smo upozoreni da će, već od sljedeće 2021. godine, vrijediti odredbe novog Zakona o turističkoj pristojbi pa će se godišnji paušal plaćati za maksimalan broj kreveta u punom iznosu. To bi značilo da, bez obzira na datum odjave kategorizacije i smanjenja kapaciteta, paušal turističke pristojbe ćemo platiti u punom iznosu.
Stoga, ako razmišljamo o smanjenju broja kreveta ili odjavi djelatnosti, najbolje bi bilo da to učinimo do kraja ove godine kako u idućoj ne bismo morali platiti paušal turističke pristojbe u punom iznosu za maksimalan broj kreveta (uključujući i pomoćne) kojeg trenutno nudimo gostima. Isto bi pravilo vrijedilo i u ovoj godini, da nije bilo izvanredne situacije.
I ovdje su se propisi mijenjali u protekloj kalendarskoj godini pa se članarina TZ više ne obračunava do kraja veljače u tekućoj, na osnovu primitaka u prošloj godini. I ona se sada plaća u paušalnom iznosu koji se utvrđuje na temelju broja stalnih i pomoćnih kreveta. Dinamika plaćanja je u tri jednaka obroka, kao i kod turističke pristojbe, s tim da obroci članarine TZ dospijevaju 31. srpnja, 31. kolovoza i 30. rujna.
U odgovoru Ministarstva turizma, na naš upit jesmo li obvezni platiti članarinu ako smo odjavili kategorizaciju tijekom ove godine, stoji "turističku članarinu u 2020. godini ne plaćaju obveznici, kojima je utvrđen prestanak pružanja usluga smještaja u domaćinstvu ili na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu do kraja 2019. godine".
Svako rješenje koje utječe na naše porezne obveze, promjena kapaciteta ili odjava djelatnosti, dužni smo dostaviti nadležnoj poreznoj upravi i turističkoj zajednici, u roku od 8 dana od izdavanja rješenja o prestanku djelatnosti. Na temelju rješenja o prestanku odobrenja za pružanje ugostiteljskih obveza u domaćinstvu, utvrđuje se prestanak naših poreznih obveza