Dana 14. studenoga 2024. u Saboru je na rasporedu prvo čitanje prijedloga izmjena paketa od šest zakona u
novom krugu porezne reforme, čime aktualna vlast nastoji povećati plaće i stvoriti okruženje za priuštivo stanovanje hrvatskih građana, posebno mladih.
Podsjetimo se, izmjene obuhvaćaju i uvođenje novog sustava naplate poreza na nekretnine, kao i više stope
poreza na dohodak za privatne iznajmljivače.
Ministar Primorac bez konkretnih projekcija učinka reformi
Izmjene u Saboru je predstavio aktualni ministar financija
Marko Primorac, koji je nakon polusatnog izlaganja, odgovarao na pitanja i replike saborskih kolega. Istaknuo je
porez na nekretnine ne znači uvođenje novog poreza, već transformacija poreza na kuće za odmor, te kako izmjena Zakona o
porezu na dohodak kojom se dižu stope paušala
iznajmljivačima, zapravo samo izjednačuju porezne obveze dugoročnog i kratkoročnog najma. Cilj je obeshrabriti spekulante koji u nekretnine ulažu, ne radi stanovanja, već zbog pokretanja biznisa koji je često u sivoj zoni.
Na pitanje kolega, je li napravljena procjena učinka paketa zakona i postoje li konkretne brojke koliko će se povećati plaća od 1. siječnja iduće godine i koliko će nekretnine biti pristupačnije, ministar nije imao odgovor.
"Nesretnina od poreza"
Očekivano, ove dvije izmjene su izazvale najviše rasprava, i zato jer privatni iznajmljivači kojih je u Hrvatskoj više od 100 tisuća, sa svojim obiteljima, čine veliki volumen biračkog tijela. Oporba se jasno usprotivila porezu na nekretnine, poseban se potegnulo pitanje nekretnina u vlasništvu stranaca, što izravno utječe na cijene nekretnina i ugrožava plan Vlade da poreznom represijom osigura građanima priuštivo stanovanje.
Ministar tvrdi da oko 30 tisuća stranaca već plaća porez na nekretnine, takva su barem njegova saznanja iz akcija Porezne uprave. Svaki četvrti smještajni objekt u Hrvatskoj već posjeduje stranac. Aktualni porezni tretman privatnih iznajmljivača za njih je kikiriki, za domaće ljude opterećenje. Predviđeno povećanje teško da će natjerati stranca da odustane od svog biznisa, jer je njegova kupovna moć značajno veća od domaćeg stanovništva, a domaćim ljudima, Hrvatima znači dodatno osiromašenje.
"Ovim prijedlogom zakona štiti se krupni kapital i krenulo se u pustošenje otoka i ruralnih sredina", istaknula je supetarska gradonačelnica
Ivana Marković iz redova SDP-a, dok
Arsen Bauk iz iste stranke porez na nekretnine naziva
nesretninom, pri čemu i SDP i ostale oporbene stranke odrješito izjavljuju kako neće podržati predstavljene porezne reforme.
Saborska rasprava se može pratiti na
YouTube kanalu:
Internet TV Hrvatskoga sabora.