Aktualno
308

42 posto više stranaca u Hrvatskoj za blagdane u odnosu na lani

Ukupni dolasci za uskrsni vikend u Hrvatsku, prema MUP-ovim podacima s graničnih prijelaza, veći za 21 posto

Dok čekamo službene podatke eVisitora, koji će tek dati konačnu sliku turističkog prometa tijekom uskrsnog vikenda, već sada imamo uvid u brojke s graničnih prijelaza. Stranica MUP - Promet na graničnim prijelazima daje nam uvid u podatke dostupne za usporedbu i promiišljanje o stvarnim turističkim rezultatima. Putnici u Hrvatsku stižu sa svih strana i na sve načine – cestom, željeznicom, rijekama, morem i zrakom – a podaci pokazuju koliko je Hrvatska atraktivna destinacija.


Dolasci za uskrsni vikend pojačani

U petak, 18. travnja, zabilježen je dolazak čak 70.938 putnika u Republiku Hrvatsku. Od toga su 45.575 bili strani državljani, dok je 25.363 dolazaka ostvareno hrvatskim putovnicama.

Kad bacimo pogled na prošlogodišnje podatke s petka prije Uskrsa, koji je tada pao na 31. ožujka, vidimo da je u petak 29. ožujka 2024. godine granice prešlo 58.618 putnika - 32.148 stranaca i 26.470 domaćih građana.

To znači da je ovogodišnji uskrsni petak zabilježio rast ukupnih dolazaka za 21%, a pritom se posebno ističe skok stranih gostiju za čak 42% u odnosu na isto razdoblje prošle godine. S druge strane, broj domaćih putnika bilježi blagi pad od 4%, što može upućivati i na sve češći odlazak Hrvata za Uskrs u inozemstvo, ali i na jači dolazak isključivo stranih gostiju.

S obzirom na to da je Uskrs često prvi pravi pokazatelj nadolazeće turističke sezone, brojke s granica sugeriraju da bi ljetni mjeseci mogli donijeti ozbiljne gužve i rekorde. Ili možda ipak svjedočimo transformaciji hrvatskog turizma prema dugosezonskom, čak i cjelogodišnjem modelu? Je li ovo znak da Hrvatska doista ide prema onim priželjkivanim "365 dana"?

 


Prijavljeni ili neprijavljeni, pitanje je sad?

Nameće se i pitanje: koliko će se tih dolazaka vidjeti u eVisitor sustavu? Možda će se kroz usporedbu s brojem prijavljenih noćenja otkriti i druga dimenzija turizma - ona koja uključuje iznajmljivanje na crno, neprijavljene dolaske rodbine i prijatelja stranih vlasnika nekretnina na obali, koji često ostaju "ispod radara".

Bit će zanimljivo vidjeti - ne samo kuda brojke idu, nego i što nam sve govore o pravoj slici turizma u Hrvatskoj danas.

Spremi

Politika privatnosti u obiteljskom smještaju: Kako zaštiti svoju imovinu, a ne ugroziti intimu gosta?

Dvojno iskazivanje cijene (u eurima i kunama) - što to znači za privatne iznajmljivače

7 mjera za saniranje šteta privatnim iznajmljivačima uzrokovanih pandemijom

​Koliko u prosjeku košta izgradnja apartmana na moru?

Iznajmljivanje smještaja – tko se boji inspekcije još?

Kako napraviti potpis u Gmailu i postaviti GPS koordinate unutar njega

Godišnji su pri kraju - kako učiniti da naš odmor potraje i nakon što je gotov?

II. Kongres obiteljskog smještaja: Kako brendirati destinaciju kroz obiteljski smještaj?

Slažeš se...ili ne? - uključi se u raspravu
Pročitajte još:

Dubrovnik skinut s trona - najveći broj noćenja po turističkom ležaju ostvaruje Tuhelj

Popularno: