Propisi i Zakoni
2 10.3K

Zaradu od sezone "pojela" kazna za korištenje tuđe fotografije u oglasu smještaja

Što je gore od loših fotografija lokalnih plaža i atrakcija u oglasu smještaja? Plaćanje kazne zbog korištenja tuđe fotografije između 500,00 i 13.000,00 eura za kršenje autorskih prava

Svaka fotografija na koju naletimo na internetskim prostranstvima, baš kao i riječ, ima svoga autora. Skidanje fotografija s interneta i korištenje u komercijalne svrhe, primjerice objavljivanje u našim oglasima za smještaj, kažnjiva je praksa.

Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima je neumoljiv. U hrvatsko zakonodavstvo uvodi čak 15 europskih direktiva. Koliko je autorstvo važno, potvrđuje i Kazneni zakon, čiji članci 285, 286 i 287 predviđaju zatvorske kazne do tri godine za različite povrede istoga.
 

Kazne su drakonske i sve češće, kreću se između 500 i 13.000 eura, ovisno o težini prekršaja i poreznom statusu počinitelja

Sve su dostupniji alati koji prate autorska djela i pronalaze neovlaštene kopije, ma gdje god se one skrile - u oglasima za turistički smještaj su prilično uočljive. Želite li svoju promociju "začiniti" kakvom prekrasnom fotografijom vašeg mjesta koju ste "pokupili s neta" - radije nemojte.


U potrazi za kršenjem autorskih prava pronašli hrvatske domaćine

U proteklih nekoliko godina, niz tvrtki i odvjetničkih društava u Europskoj uniji specijaliziralo se za obranu autorska prava. Njihove usluge koriste profesionalni fotografi, ali i amateri, koji žele naplatiti korištenje svojih uradaka. Čine to s priličnim uspjehom.

I na adrese hrvatskih iznajmljivača su počeli pristizati obavijesti o neovlaštenoj objavi tuđih fotografija. Najčešće se prvo nudi nagodba uz plaćanje penala od 350,00 eura po objavljenoj slici. Desetak "ukradenih" slika, kojima "samo želimo" nadodati vrijednost svojoj promociji i predstaviti svoje mjesto lijepim svjetlopisima, može nas koštati vrtoglavih 3500,00 eura - ako smo se nagodili. U slučaju da ne prihvatimo nagodbu, cijena može biti puno viša.


Kako se zaštiti od plaćanja kazne za korištenje tuđe fotografije?

Prestanimo koristiti tuđe fotografije!

Ovo je najučinkovitija zaštita od plaćanja astronomske cijene za korištenje tuđeg djela.
 

Oglas smještaja uopće ne treba sadržavati fotografije mjesta ili obližnje plaže. U današnje vrijeme, turist sve to sam može pronaći na internetu. Oglas smještaja treba sadržavati samo autorske fotografije smještaja, bilo da ste ih snimili sami ili ste za taj posao platili profesionalnog fotografa

Aktualni propisi vas neće osloboditi od odgovornosti i plaćanja kazne ako:

1. niste znali da je fotografija zaštićena autorskim pravom;
2. odmah ste ju uklonili pošto vas je kontaktirala tvrtka za naplatu korištenja tuđeg autorskog djela;
3. fotografija je na bilo koji način izmijenjena (promjena veličine ili boja);
4. naveli ste ime fotografa;
5. napisali ste da se odričete odgovornosti.


Jedini način zaštite je korištenje fotografija za koje imamo dozvolu autora ili korištenje isključivo vlastitih fotografija. Ako na svojim oglasima imate fotografije koje ste "skinuli s neta", izbrišite ih odmah!
 

Zbog povrede autorskih prava možete biti tuženi čak i ako tuđu fotografiju koristite desetljećima, ako ste ju pronašli na internetu u vremenima kada nitko o autorstvu nije vodio računa, kada još nije bilo strogih propisa

Možemo se složiti da su kazne za povredu autorstva previsoke, ali ostaje činjenica da je autorsko pravo jedno od temeljnih ljudskih prava, prema članku 27. Opće deklaracije o ljudskim pravima koji kaže: "Svatko ima pravo na zaštitu moralnih i materijalnih interesa koja proizlaze iz bilo kojeg znanstvenog, književnog ili umjetničkog djela kojemu je autor".

Sami smo autori svoje sudbine i sami odlučujemo hoćemo li zaradu od turizma potrošiti na svoje gušte ili ćemo njome plaćati kazne. Isplati li se koristiti tuđe fotografije?
Spremi

Rekordan broj posjetitelja i dinamičan program 4. Foruma obiteljskog smještaja u Zagrebu

Novi list, Glas Istre i HTZ ujedinjeni u potrazi za najboljim domaćinima u Hrvatskoj

S 36 turista na jednog stanovnika, Dubrovnik postao sinonim za masovni turizam u Europi

Upozorenje iznajmljivačima: Elektronički registar privatnog smještaja je prijevara

Kulturne konferencije – kulturne težnje hrvatskog turizma

Dani Okusa hrvatske tradicije bez Istre i Dalmacije

Smijemo li strancima naplatiti višu cijenu smještaja?

Kako funkcioniraju radijatori: Kako se cirkuliranjem zraka zagrijava prostorija?

2 komentara Uključi se u raspravu
Ante - Zadar 10.10.2024 21:27
Nemojte plaćati te nagodbe. Oni prijete sudskim troškovima, a zapravo vas nikad ne bi tužili. Ne isplati im se. Članak ne piše ništa kako stvari izgledaju s njihove strane. Oni kad bi dobili parnicu — premda bi je lako dobili — dobili bi tek odštetu u visini vrijednosti fotke i moralnu odštetu, koje baš i nema nešto, što može biti ukupno tek nekih PAR DESETAKA EURA po fotki. Je l im se isplati dizati tužbu u stranoj zemlji Hrvatskoj, ganjati se 2-3 godine i dobiti par desetaka eura? Naravno da im se ne isplati. U slučaju presude, biste vi svakako dobili nemalu kaznu po Zakonu o autorskim pravima, ali to bi se plaćalo u državni proračun RH, a ne njima. Troškovi odvjetnika i sudskog vještačenja isto ne bi išli njima. Njima bi išla samo ta sitna odšteta. Naravno da vas zato nikad neće tužiti. Kao što nisu ni mene.
Ante - Zadar 10.10.2024 21:27
Jedino što oni mogu je slati prijetnje i angažirati neku jeftinu agenciju za naplatu potraživanja, da vas plaši telefonom. Ovima samo recite da ne može biti nikakvog duga ni kamata dok nema sudske presude. A s obzirom da nje nikad neće biti — doviđorno!
Odgovori
Slažeš se...ili ne? - uključi se u raspravu
Pročitajte još:

O važnim turističkim propisima u špici sezone

Popularno: