Uz Svjetski dan turizma pričamo o najpopularnijem turističkom suveniru - magneti za frižider su gotovo nezaobilazne uspomene i pokloni s putovanja...
Vrlo često se kod velikih izuma u povijesti čovječanstva barem dvije osobe spore oko prava na titulu inovatora. Tako je i s magnetima za hladnjake, koje rado donosimo sa svojih putovanja. Spora u jednom nema - magnet je najpopularniji turistički suvenir na svijetu.
Iako bismo teško mogli reći da se radi o velikom izumu i ovdje se spominju dva imena. William Zimmerman ga je prvi patentirao 1970., a Sam Hardcastle prvi uveo u širu proizvodnju u reklamnoj industriji u drugoj polovici 60-tih godina prošlog stoljeća. U mesinganim kalupima na pantografskom stroju, Hardcastle je običnom magnetu podario čarobna svojstva da promovira proizvode različitih tvrtki putem nalijepljenih slova i logotipa.
Otada do dana današnjega, magneti za hladnjake se koriste za promocije tvrtki, brandova, proizvoda ili destinacija.
Skupljaju ih kolekcionari i strastveni kupci suvenira, poklanjaju se i čuvaju kao jedinstvena uspomena. Mogu biti dvodimenzionalni, trodimenzionalni, mali, veliki, konfekcijski ili unikatni - svima je zajednička sposobnost magneta da prijanja na metalnu površinu hladnjaka i ta magnetičnost je praktički neuništiva
S onim što magnet na sebi nosi je drugačija priča - ovisi o materijalu i kvaliteti izrade, i mašta tu može doći do izražaja.
Koliko se u svijetu godišnje proizvede magneta za hladanjake, teško je ustanoviti jer mnogi iste proizvode kod kuće. Znamo da je Guinnessov svjetski rekord u skupljanju magneta drži stanoviti Louise Greenfarb iz SAD-a još od 2004. kada je izbrojeno 35 tisuća različitih magneta u njegovom vlasništvu. Vrijedi napomenuti da je magnete skupljao od 1970., znači, još od prvih reklamnih primjeraka.
U listopadu prošle godine, tvrtka Market.us je objavila opsežni izvještaj s procjenom od 1,24 milijardi dolara teškom globalnom tržištu magneta za hladnjake u 2021. uz stopu rasta od 6,3% do 2028.
Iako se radi o prilično jeftinim sitnicama, tržište magneta je ogromno. Većina ih se proizvodi u Kini - samo jedna od tvornica poznatih s tog područja (Talmud) ima godišnje prihode preko 4 milijuna eura. Prema jednoj anketi, svaki osmi Amerikanac od njih deset kupuje i posjeduje magnete za hladnjak.
Ipak, neće svi moći zalijepiti magnet na svoj hladnjak. Postoje vrste nehrđajućeg čelika koji nisu magnetične ako su leguri dodavane stanovite količine nikla, mangana, ugljika i dušika. Određeni premazi također smanjuju sposobnost prijanjanja magneta uz stijenku hladnjaka. Ako vas to brine, prilikom kupovine novog hladnjaka, obratite pažnju na informacije proizvođača. Magneti za hladnjake su toliko popularni, da većina na svojim stranicama nudi objašnjenja o magnetizmu i korištenim materijalima.
Magnet je malen, praktičan i cjenovno povoljan suvenir kojeg doslovno nalazimo na svakom koraku u truističkim mjestima. Napopularniji su oni u obliku država, otoka ili atrakcija u njima, kao i oni, koji osim ukrasne, imaju praktičnu namjenu, poput otvarača
Magnete za hladnjake lako možemo napraviti sami pa poklanjati gostima. Dovoljno je nabaviti komadiće magneta i čvrsto ljepilo u nekom od hobi trgovina pa pustiti mašti na volju. Naplavine, ostaci kartona, kamenčići ili glina, sve može biti podloga za pozdrav iz našeg mjesta i smještaja. Važno je samo da veličina i težina naše kreacije odgovara snazi magneta, odnosno jakosti njegovog magnetskog polja.
Znanstvenici se natječu tko će razviti najjači magnet na svijetu i u tome trenutno prednjači opet Kina. Želimo li privući više turista, magnetom to nećemo moći, ali možda može biti naša sretna amajlija. Ili samo zabava kroz zimske mjesece pred nama? Ili je sada vrijeme u kojem možemo konačno i mi malo putovati pa se vratiti doma s hrpom magneta?