Zanima vas kako se zagrijava prostorija pomoću radijatora? Što se to događa u prostoriji sa zrakom i zašto je zrak pri stropu uvijek topliji od zraka pri dnu prostora? Koja je uloga radijatora i kako funkcioniraju?
Iako u svijetu postoji mnoštvo različitih sustava grijanja prostorija, kod nas je najpopularnije grijanje putem radijatora. Dakako, radijatori trebaju iza sebe imati peć na drva, pelete ili plin, kako bi pomoću centralnog sustava grijanja dobivali toplu vodu, odnosno radijatorsku tekućinu. Ako niste sigurni kako funkcioniraju radijatori, saznajte u nastavku:
Osnovni preduvjet za grijanje radijatora, definitivno je vruća voda koja se dobiva zagrijavanjem u peći. Posljednjih su godina sve popularnije automatizirane peći na pelete (drvena prerađevina), dok se u mnogim domovima koriste peći na drva, lož ulje ili plin. Peć zagrije vodu koja putem centralnog sustava, odnosno pumpe, kreće u protok po cijevima centralnog sustava.
U rebrastim područjima radijatora nalaze se maleni predjeli kroz koje slobodno može protjecati voda. Topla voda, koja stiže putem cijevi, polako istiskuje hladnu vodu iz radijatora pa se i sama površina radijatora zagrijava. Prođete li rukom kroz radijator prilikom uključenja centralnog grijanja, osjetit ćete kako se radijator postepeno zagrijava jer pristiže nova količina tople vode.
Radijator grije prostoriju tako što oslobađa toplinsku energiju koja je nastala protjecanjem tople vode kroz radijatorske stijenke. Metalno radijatorsko tijelo nakon nekog vremena postaje vruće pa se višak topline oslobađa u prostor, odnosno u zrak. Kako bi učinak prijenosa toplinske energije bio što efikasniji, važno je radijatore pozicionirati na dobro mjesto.
Oslobođena toplinska energija koja je iz radijatora prešla u zrak, polako se diže prema stopu. Topli zrak pri vrhu prostorije sudara se s hladnim zrakom te se počinje hladiti. Tako ohlađeni zrak ponovno počinje padati prema dnu prostorije. Taj se proces naziva cirkuliranje zraka u prostoru i događa se svakog momenta nakon uključenja grijanja. Zahvaljujući cirkulaciji zraka moguće je održavati optimalnu temperaturu stana, kuće ili apartmana. Dakako, cirkulacija zraka važna je i iz medicinskih razloga – pa je to samo još jedna dodatna prednost ovakvog načina grijanja.