Sredstvo za dezinfekciju prostora ili dezinficijens za ruke možemo napraviti sami. Kako, zna Vilma Plenković Plazonja, iznajmljivačica s otoka Hvara
“Iskoristimo vrijeme do dolaska prvih gostiju i sami napravimo sredstvo za dezinfekciju”, započinje Vilma Plenković Plazonja, iznajmljivačica s otoka Hvara.
Vilma iznajmljuje apartmane u Svetoj Nedilji, slikovitom mjestu na južnim obalama našeg najsunčanijeg otoka. Iako se na Hvaru oduvijek tražio krevet više, Vilma ne nudi generički smještaj, u njenoj Villi Perka stanuje duša otoka i čudesna raskoš otočkih običaja.
Svoju ponudu smještaja Vilma prezentira kroz prirodnu i kulturnu baštinu otoka. Zato će i recept za dezinfekcijsko sredstvo ovdje nositi posebnu notu otočke tradicije.
Za dezinfekciju se koriste eterična ulja koja imaju antibakterijska svojstva. To su eterična ulja timijana ili majčine dušice, čajevca, ružmarina i bosiljka, origana i kadulje, ali na otoku lavande, koristit ćemo eterično ulje lavande i hidrolat lavande.
“Neka naše goste cijelim putem od izlaska iz trajekta ili katamarana, preko ulaza u smještaj, do napuštanja otoka, prate slike i opojni mirisi hvarske lavande...”, poručuje Vilma.
Recept za hvarski dezinficijens:
3 dcl hidrolata lavande
7 dcl 70% alkohola
5 ml eteričnog ulja lavande
Pomiješati alkohol i eterično ulje pa ostaviti da odstoji barem jedan sat. Potom dodati hodrolat.
Recept za sredstvo za dezinfekciju prostora:
1 dcl 30% hidrogena
50 ml 70% alkohola
5 ml eteričnog ulja lavande
9 dcl hidrolata lavande
Pomiješati alkohol i eterično ulje pa ostaviti da odstoji par sati. Potom dodati hodrolat i hidrogen.
Važna napomena: Prvo miješamo eterično ulje i alkohol pa tu mješavinu ostavljamo da odleži kako bi alkohol rastvorio eterično ulje. Ako ne odleži dovoljno dugo u alkoholu i ne rastvori se, onda se u boci sa raspršivačem diže na površinu, čime se kod prskanja ne koriste antibakterijska svojstva eteričnog ulja. Bocu s ovako pripremljenim sredstvom je potrebno promućkati prije svakog prskanja.
Ne tako davno, u drugoj polovici prošlog stoljeća, otok Hvar je bio među deset najvećih izvoznika lavande u svijetu. Vrijedni Hvarani su proizvodili i eterično ulje lavande za izvoz. Opojni miris cvijeta ove čudesne bilje bojio je obronke otoka tonovima ljubičaste u lipnju i srpnju kada je u svom punom cvatu. Danas su polja lavande u najvećoj mjeri samo turistička atrakcija.
Otočki pionir u berbi lavande je Velo Grablje, selo u unutrašnjosti otoka, u kojem danas gotovo da i nema stalnih stanovnika. Tamo je još daleke 1892. osnovana "Ruzmarinska zadruga" s dugom tradicijom proizvodnje eteričnih ulja lavande.
Krajem lipnja u Velom Grablju se već više od desetljaća održava Festival Levande, na kojem možemo oćutiti duh prošlih vremena, upoznati tradiciju uzgoja, berbe i prerade “levande”, te ponijeti sa sobom pregršt vrijednih uspomena i suvenira.
Festival Levande organizira Udruga Pjover koja se bori za revitalizaciju Velog Grabja na otoku Hvaru.