Obrazovni turizam je sve popularniji jer turisti traže dodatnu vrijednost u odredištu, a njegova velika prednost je što se događa izvan sezone i što gosti ostaju dulje
Tržište obrazovnog turizma bilježi sve veći rast. Sve je više pojedinaca koji traže ispunjavajuća iskustva i žele više od putovanja pa kombiniraju zabavu i učenje izvan granica svoje matične zemlje.
Taj trend ne zaobilazi ni Hrvatsku. Imamo primjer na otoku Prviću koji je prilično “mrtav” izvan sezone, gdje trenutačno boravi grupica američkih studenata krajobrazne arhitekture u sklopu Design&Build projekta Sveučilišta Washington iz Seattlea. Ovdje su organizirano, ali u privatnom smještaju. Otok je živnuo, a nekolicina ugostiteljskih objekata koji bi bili davno zatvoreni, još uvijek rade.
Važno je napomenuti da je ovaj primjer tek jedna od mogućnosti obrazovnog turizma. Obrazovni ili edukacijski turizam nije novi pojam. Oduvijek se putovalo radi učenja. Širok je raspon aktivnosti koje organizacija obrazovnih turističkih tura može ponuditi - različiti programi studiranja u inozemstvu, kulturne razmjene, pohađanje tečajeva i radionica u različitim edukativnim područjima. Dobar primjer su i škole stranih jezika koje ugošćuju turiste na nekoliko tjedana koji žele učiti jezik u zemlji u kojoj se tim jezikom razgovara.
Obrazovni turisti nisu samo mladi ljudi čije školovanje je u tijeku - radi obrazovanja putuju pojedinci, profesionalci, čak i obitelji
Ključni pokazatelji rasta obrazovnog turizma su sve veći broj online platformi koje nude obrazovanje integrirano s putovanjima, sve češću suradnju obrazovnih institucija i turističkih agencija, uz veliki interes turista za autentičnim iskustvima u odabranim odredištima.
Oblici obrazovnog turizma najčešće obuhvaćaju akademske ture, programe razmjene, putovanja za učenje jezika, kulturna uranjanja i eko-ture usmjerene na održivost i očuvanje okoliša. Globalizacija i rastuće priznanje vrijednosti iskustvenog učenja nude jedinstvenu priliku za stjecanje znanja izvan tradicionalnih učionica, dok istovremeno doprinose lokalnim gospodarstvima i promiču međukulturno razumijevanje.
Najpopularnija obrazovna putovanja su:
tzv. kulturno uranjanje je edukacija usmjerena na dubinsko upoznavanje kulture, povijesti i tradicija destinacije;
učenje jezika omogućuje turistima brže usvajanje posebnosti jezika destinacije, kroz aktivnosti u odredištu i upoznavanje jezične kulture;
eko-turizam i očuvanje okoliša nudi obrazovanje o održivim praksama, očuvanju prirode i načinima smanjivanja štetnih posljedica klimatskih promjena;
studijska putovanja i akademska putovanja nisu namijenjena samo profesionalcima, već svima koji žele znati više o nekim znanstvenim područjima, poput arheologije, povijesti ili znanosti, a organiziraju se pod vodstvom stručnjaka;
programi razvoja vještina uključuju radionice i tečajeve za svladavanje specifičnih vještina poput kuhanja, fotografije, ručnog rada ili poslovnih praksi.
Obrazovni turizam je isplativ - rijetko kada boravak traje manje od tjedna, dok dugoročni programi mogu trajati od nekoliko tjedana do mjeseci ili čitave akademske godine
Tržište obrazovnog turizma u Hrvatskoj je još uvijek zeleno. Putnici rijetko kada posjećuju našu zemlju organizirano, isključivo radi edukacije, veliki prostor postoji za razvoj upravo ovakve vrste usluge. S obzirom na to da Hrvatska još uvijek ima čak 97,5% ruralnog teritorija na kojem živi 78,9% stanovništva, upravo ruralni turizam i male sredine su savršene za razvoj ove specifične ponude turizma.
Važnost lokalne zajednice u razvoju je ogromna, trenutačno većina obrazovnih turista u ruralne sredine stiže an inicijativu i u sklopu pojedinih projekata organizacija civilnog društva, kao što je to slučaj Prvića s početka teksta.
Inače, na tlu Europe edukacijski turizam bilježi najveći zamah, zbog prestižnog obrazovnog sustava i bogate kulturne baštine. Hrvatska bi se mogla pozicionirati na tom tržištu upravo zbog svoje nevjerojatne kulturne raznolikosti na maloj površini. Jednostavno i brzo putovanje s jednog kraja zemlje na drugi, blaga klima, dobra prometna povezanost, sigurnost u prometu i niska stopa kriminala - sve su to dodatne preporuke za odabir Hrvatske kao odredišta za učenje i zabavljanje izvan turističke sezone.
Bez suradnje na lokalnoj razini i konstruktivnih poteza nadležnih institucija (umjesto prijetnji porezima i suglasnostima) i to je, kao uostalom i svaki drugi razvoj, nemoguće.
Jestive gljive u Hrvatskoj: 5 najpopularnijih i najukusnijih vrsta