"Mama, je li more živo?", pitalo je dijete. Može li itko reći da nije. More je živo, more je organizam koji pokriva 70 posto zemljine površine, more nas liječi i opija. More privlači sve te ljude koji dolaze sa svih strana svijeta na naše obale. Podijelili smo ga na manja mora, različitih naziva, ali ono je jedno, u neprestanom gibanju i mijenama, koje nikoga ne ostavljaju ravnodušnim.
"Smoči svoj u more prst i bit ćeš povezan s čitavim svijetom", stara je izreka koju je opjevao Toma Bebić, a danas bi je lako mogli parafrazirati: Baci komadić smeća u more i zagadio si čitav svijet. More moramo čuvati!
Kao domaćini, odgovorni smo za svoje goste, za očuvanje naše tradicije, prirodnih ljepota destinacije, za čistoću našega mora. Da nas na tu odgovornost podsjete, pobrinuli su se organizatori festivala aMORE.
Festival aMORE spaja kulturu, umjetnost, tehnologiju i znanost, pokušavajući na inovativan način ukazati na problem očuvanja morskoga prostranstva i bogatstva morskog života. Klimatske promjene, prekomjerni izlov ribe, zagađenje i buka ugrožavaju to naše plavetno bogatstvo, a time i naš način života uz more i s morem. Festival aMORE se održava od 2017. godine, a ovu godinu u
Poreču i Puli od 4. svibnja do 22. rujna.
U sklopu svojih aktivnosti čiji je cilj osvijestiti važnost čuvanja mora i pronaći načine za to, na stranicama aMORE festivala se mogu preuzeti preporuke koje svaki domaćin može isprintati, personalizirati i podijeliti sa svojim gostima. Preporuke su svojevrstan
kućni red za ponašanje na moru. Ovdje možete preuzeti "
morski red" pod nazivom
10 malih stvari koje možeš učiniti za naše more..., a isti je dostupan i na engleskom jeziku. Čuvajmo naše plavo bogatstvo!