Planirate ugraditi električni kamin u vašu kuću, stan ili apartman? Zanima vas koje su prednosti električnog kamina? Koje nedostatke sa sobom donosi električan kamin? Isplati li se ugradnja električnog kamina ili se trebate radije okrenuti u smjeru klasičnih kamina na drva?
Električni kamin je sve popularniji izbor posljednjih godina u svijetu uređenja interijera. Praktičan kamin za koji nije potrebno puno intervencija u postojeći prostor, donosi gotovo sve što možete dobiti od klasičnog kamina na drva. Ipak, neke razlike postoje, a koje su to točno – saznajte u nastavku teksta.
Jedna od najvećih prednosti električnog kamina svakako jest njegova jednostavna ugradnja. S obzirom na to da na tržištu možete pronaći različite dimenzije i oblike kamina, ugradnja električnog kamina može biti poprilično jednostavna. Električni kamin ne treba sustave dimnjaka i odvodnje zraka pa ne postoji ni potreba za velikim intervencijama u kući ili stanu. Jednostavno odaberite oblik kamina koji želite i vrlo lako ćete ga montirati u svojem domu.
Kamin na drva ili plin ima znatno kompliciraniju implementaciju u kuću ili stan, a zbog sigurnosti svih stanara ponekad je potrebno ishođenje dodatnih dozvola. Naime, kamin na drva predstavlja veliku opasnost od prodora dima koji može dovesti do smrti – pa je potrebna kontrola stručnjaka i ponekad ishođenje dodatnih dozvola za kamin za kuću. Kod električnog kamina ne trebate brinuti o nikakvih dozvolama i kontrolama stručnjaka.Nema potrebe za ishođenjem dozvola za električni kamin
Za razliku od klasičnih kamina na drva koje možete izgraditi od nule u potpunosti po svojim željama, kod električnih kamina ste ograničeni ponudom na tržištu. Srećom, ponude iz godine u godinu ima sve više pa možete bezbrižno birati između mnogobrojnih manjih i većih modela električnih kamina.
Električni kamin napravljen je na način da imitira vatru, što zapravo znači da ne dolazi do nikakvog značajnog zagrijavanja kamina. Neki kamini doduše imaju mogućnost grijanja prostora, ali su prilikom toga ispoštivani svi sigurnosni zahtjevi. Površina električnog kamina se ne grije previše pa samim time ne postoji opasnost od opekotina.
S obzirom na to da se za korištenje električnog kamina ne koriste drva niti nikakav drugi fosilni energent, održavanje je gotovo nepotrebno. Oko kamina se neće stvarati smeće od ostatka drva ili pepela jer sve što vaš električni kamin treba za rad je utičnica od 220 V. Dakle, ugradnjom električnog kamina uštedjet ćete puno vremena na održavanju samog kamina i prostora oko kamina.
Jedna od glavnih zamjerki na račun električnog kamina je nerealistični prikaz izgaranja vatre. Iako su neki kamini vrlo vješti u prikazu izgaranja vatre, činjenica je da niti jedna simulacija ne može zamijeniti onaj osjećaj romantičnog izgaranja drva. Imitacija plamena kod nekih je električnih kamina poprilično očajna pa svakako provjerite kako radi kamin prije nego se odlučite za kupnju.
Za razliku od klasičnog kamina na drva ili plin, kod električnog kamina mogućnosti za zagrijavanje prostorija su dosta smanjene. Neki električni kamini uopće ne griju prostor, dok su kod nekih kapaciteti grijanja uglavnom nedovoljni za veće prostorije poput dnevnog boravka. Prije kupnje, svakako provjerite koji kapacitet grijanja nudi vaš budući električni kamin.
Iako za imitiranje vatre električni kamin ne treba puno energije, situacija se mijenja ako putem električnog kamina želite zagrijati određeni prostor. Zagrijavanje prostora na električnu energiju može biti skupocjena stavka, posebice ako grijanje putem kamina radite često. Prije kupnje razmislite i proračunajte koji bi mogli biti troškovi grijanja na električni kamin i isplati li vam se takva investicija.
Pravu vatru koja nastaje na drva je ponekad vrlo teško kontrolirati, no kod električnog kamina nećete imati takvih problema. Većina električnih kamina dolazi s pripadajućim daljinskim upravljačem putem kojeg je moguće kontrolirati razinu vatre u kaminu. Dakako, radi se o imitaciji vatre, no svakako je zahvalno imati mogućnost kontrole nad vatrom.
Kamin u kući, stanu ili apartmanu: Top 6 razloga za i protiv kamina