Ćakula s Dariom Došen, agenticom i vlasnicom agencije za posredovanje u prometu nekretnina Zir nekretnine iz Gospića, o sve većem interesu za nekretnine u Lici
Ličko-senjska županija tijekom proteklih godina bilježi stalni porast broja privatnih iznajmljivača, posebice u obalnom dijelu županije. Perjanica turizma na ovom području svakako je grad Novalja, no činjenica je i rast broja smještajnih kapaciteta i u kontinentalnom dijelu Ličko-senjske županije.
Tim povodom smo razgovarali s Dariom Došen, diplomiranom inženjerkom geodezije i geoinformatike, vlasnicom i agenticom u Zir nekretnine - agenciji za posredovanje u prometu nekretnina u Gospiću pa saznali neke nove okolnosti i posljedice razvoja ponude smještajnih kapaciteta u ovoj županiji.
CF: Jeste li uočili porast potražnje za nekretninama na području Ličko-senjske županije? Koga najviše zanimaju te nekretnine i u koju svrhu ih kupuju?
Došen: Bez sumnje je uočen porast potražnje za nekretninama na području Ličko-senjske županije i to upravo kupaca koji su već ranije dali priliku odmoru u kontinentalnoj Lici. Često su to kupci iz Dalmacije posebice iz Zadarske županije, ali i iz cijele Hrvatske, susjedne Slovenije i inozemstva, planinari, ljubitelji aktivnog odmora u prirodi ili jednostavno ljubitelji šume, mira i spokoja koji pronalaze u Lici i koji nerijetko s oduševljenjem govore o ovom kraju. Vjerujem da se porast broja privatnih iznajmljivača prelio i na porast potražnje za nekretninama u smislu kuća za odmor, ali i objekata za turističku djelatnost.
CF: Što Lika ima, a obala ne?
Došen: Čini mi se da smo svi shvatili da more i plaže nisu dovoljni. Kako turisti, tako i vikendaši i poslovni ljudi, u turizmu sve više prepoznaju sadržaje koje Lika nudi. Prostranstvo područja i rijetka naseljenost koji su nekada bili nedostatak sve više plijene pažnju upravo skupina koje sam ranije spomenula.
Osim toga Lika je još uvijek nedovoljno poznata, a nudi pregršt mogućnosti, atraktivnog sadržaja i destinacija od Nacionalnog parka Plitvička jezera do Cerovačkih pećina, Nacionalnog parka Sjeverni Velebit, Memorijalnog centra "Nikola Tesla", Velebita, velebitskih planinarskih i alpinističkih staza, speleoloških odredišta, muzeja, povijesnih građevina, gastronomije, utočišta medvjeda u Kuterevu, rijeke Like i jezera Kruščica, Gacke i da dalje ne nabrajam. Ovdje sam se osvrnula samo na posebnosti kontinentalnog dijela Like, dok otok Pag, Novalja, Lun, Karlobag, Senj upotpunjuju ponudu sadržajima obalnog turizma.
CF: Koje se vrste nekretnina u Lici se najviše traže? Kako se kreću cijene?
Došen: Kao i u ostatku Hrvatske, u ličkim gradovima je najveća potražnja za stanovima budući da ih na tržištu trenutno ima nedovoljno. Osim toga, potražnja je za građevinskim zemljištima radi gradnje stambenih ili kuća za odmor ili turističku djelatnost. Primjetan je i porast cijena nekretnina u Lici za koji vjerujem da će se i nastaviti u idućem razdoblju od nekoliko godina, iako su to i dalje povoljnije cijene nego li u većini ostalih krajeva Hrvatske.