Epidemiološka slika se pogoršava u trenutku kad su porasle turističke brojke. Proteklog vikenda bilježimo najveći promet na državnim cestama, a u Hrvatskoj u ovom trenutku boravi oko milijun stranaca.
Krunoslav Capak je potvrdio brojku od 54 zaražene osobe iz stranih zemalja od kraja lipnja, za koje je potvrđeno da su se zarazili u Hrvatskoj
Kao vrlo dostupna autodestinacija, omiljeno smo ljetovalište Nijemaca, Slovenaca i Poljaka, čiji broj dolazaka se u ovoj kriznoj godini značajno povećao. I dalje imamo i svoje vjerne goste Austrijance, Čehe i Talijane.
S rastom broja novozaraženih u Hrvatskoj, susjedne zemlje iz kojih nam stiže najveći broj gostiju, uvode ili najavljuju nove restrikcije. Od jučer je aktualna najava stavljanja Hrvatske na "crvenu listu zemalja" Slovenije, a danas je i Austrija izdala preporuku svojim državljanima da ne idu na odmor u Hrvatsku.
Obvezni testovi za Talijane i Austrijance
Prema najnovijem priopćenju kojeg prenosi austrijski
Kurir, od ponedjeljka 17. kolovoza, Austrijski će državljani i svi oni koji ulaze iz Hrvatske na granici morati predočiti negativni PCR test, ne stariji od 72 sata. Oni koji ne budu imali test, mogu ući uz obveznu 14-dnevnu karantenu i izradu testa u roku od 48 sati.
Slična je situacija i s povratkom u Italiju. Talijanska pokrajina Emilia - Romagna je uvela 14-dnevnu karantenu za putnike povratnike iz Hrvatske, a nagađa se i o obveznim testovima za sve talijanske građane koji se vraćaju s ove strane Jadrana.
S obzirom na obvezu testiranja stranih turista po povratku u matične zemlje, pojedine turističke zajednice su izdale obavijesti o lokacijama, cijenama i načinima izrade testova na COVID-19 za strance na području svoje destinacije
Tako će gosti, primjerice, Lošinja, Cresa, Rijeke i Korčule moći testiranje obaviti u destinaciji, po cijenama koje ovise o brzini izrade testa. Rezultati testa se uz nadoplatu prevode na engleski jezik.
Ako trenutno u vašem objektu borave gosti iz navedenih zemalja, provjerite u nadležnoj turističkoj zajednici postupak testiranja na koronavirus za strane turiste, odnosno koje mjere sigurnog boravka i povratka u domovinu su vašim gostima dostupne.
Nadležne institucije u Hrvatskoj šute
Osim pojedinačnih reakcija TZ-ova, krovne i nadležne institucije još nisu pokazale reakcije. U eVisitoru je posljednja obavijest
iznajmljivačima ona o obračunu i naplati prve rate turističke pristojbe.
Na stranicama novokomponiranog
Ministarstva turizma i sporta je osvrt nove
ministrice Brnjac na veći turistički promet od onog očekivanog s obzirom na pandemiju.
Istra traži reakciju Vlade
Danas, 14. kolovoza, neposredno prije
press konferencije Nacionalnog stožera civilne zaštite, čelnici istarskih jedinica lokalne samouprave i županije su poslali apel Vladi i Ministarstvu.
U apelu pozivaju nadležne da dogovore s vladama susjednih zemalja selektivnu obvezu testiranja osoba koje dolaze iz Hrvatske, a u skladu s realnom epidemiološkom slikom pojedinih županija ili dijelova Hrvatske, umjesto da se čitava zemlja označava crvenim, odnosno epidemiološki nesigurnom destinacijom.
Na ograničenje radnog vremena caffe i noćnih klubova, reagirala je Nacionalna udruga ugostitelja, koja također traži selektivno uvođenje ograničenja
Marin Medak, predsjednik Udruge ističe kako je "nepravedno je da se danas ugostitelji koji su poslovali u skladu sa svim propisanim mjerama, kao i čitave regije bez rasta broja zaraženih, poput Istre i Kvarnera, kažnjavaju zbog propusta u nekoliko klubova". Poziva na zatvaranje klubova detektiranoh kao žarišta, uz obveno testiranje i samoizolaciju zaposlenika.
S obzirom na to da je pred nama jedna od blagdanskih vikenda, koji je trabao generirati značajne brojke
turističkih prihoda, pitamo se koliko će se trenutna situacija gostiju odgovoriti od putovanja...