Sve su glasnije spekulacije kako će se sadašnje Ministarstvo turizma pripojiti Ministarstvu gospodarstva u sklopu najavljene racionalizacije državnog aparata. Kakve su prakse drugih europskih zemalja?
Danima se šuška, sve glasnije i glasnije, kako će nova jedan od prvih zadataka nove Vlade biti smanjenje broja ministarstava s ciljem racionalizacije troškova tijela državne uprave.
Trenutno smo na 20 ministarstava, a s novom Vladom, bismo ih imali između 12 i 15
Broj ministarstava je ustanovljen Zakonom o ustroju Vlade i djelokruga ministarstava (93/16, 104/16, 116/18, 127/19). Prvi bi potez nove Vlade, kažu, mogao biti upravo izmjena ovog Zakona te spajanje pojedinih ministarstava.
Neizvjesno je koja će se točno ministarstva spajati, ali se nagađa da bi se i Ministarstvo turizma (MINT) moglo rasformirati te pripojiti Ministarstvu gospodarstva.
S obzirom na to da turizam i jest gospodarska grana, koja je pri tom u međuzavisnosti s drugim granama, poput poljoprivrede, pomorstva, trgovine, itd., logično je da je za sve navedene grane nadležno jedno ministarstvo.
Ministar takvog proširenog Ministarstva gospodarstva bi bio i potpredsjednik Vlade, no o osobama koje bi mogle obnašati tako odgovornu funkciju se trenutno ne nagađa.
To ne bi bilo prvi put da je turizam u nadležnosti većeg ministarstva
Ministarstvo turizma je bilo samostalno prilikom osnivanja prve Vlade, 1990. Godine 1993. ulazi u sastav Ministarstva turizma i trgovine, no vrlo brzo se opet osamostaljuje. 2003. godine ponovno postaje dio većeg Ministarstva mora, turizma, prometa i razvitka na čijem je čelu tada bio Božidar Kalmeta. Ponovno se osamostaljuje 2009. kada je isključivo za pitanja turizma bio zadužen Damir Bajs.
S obzirom na to da su prošle godine mnoge odluke prenesene na lokalne razine, a MINT ima oko 150 zaposlenih, upitna je održivost zasebnog Ministarstva, iako je turizam najvažnija domaća ekonomska grana.
Kakva je praksa vlada nekih drugih zemalja članica EU?
O austrijskoj praksi smo već prezentirajući seoski turizam u članku iz 2018. - Što je seoski turizam i kako spojiti poljoprivredu s turizmom u Hrvatskoj. Austrijanci imaju zajedničko Ministarstvo poljoprivrede, regionalnog razvoja i turizma. Sprega ovih gospodarskih grana u jednom državnom tijelu jasno naglašava smjer održivog turizma, sprječavanje depopulacije ruralnih krajeva i iskorištavanje vlastitih poljoprivrednih resursa, u kojem Austrija razvija svoj turizam.
Belgijanci su svoj odjel za turizam smjestili u ministarstvo za održivi razvoj. Imaju 15 ministarstava, od kojih je jedno Ministarstvo za energiju, okoliš i održivi razvoj. Ministarstvo regionalnog razvoja je nadležno za turizam u Češkoj, Cipar ima Ministarstvo energije, trgovine, industrije i turizma.
Osim Hrvatske, zasebna ministarstva nadležna za turizam ima još Bugarska, Grčka i Rumunjska
Danska ima Ministarstvo industrije, poslovanja i financija, u sklopu kojeg se odlučuje i o turizmu, a Francuska svoj turistički razvoj usmjerava kroz dva državna tijela - Ministarstvo za Europu i vanjske poslove te Francusku agenciju za razvoj turizma.
Njemačka ima Ministarstvo ekonomske suradnje i razvoja, unutar kojeg se promišlja održivi razvoj turizma. Mađarska, također, nema zasebno ministarstvo turizma, kao ni Irska koja ima Ministarstvo prometa, turizma i sporta.
Italija svoje turističke aktivnosti uređuje u Ministarstvu kulturnog nasljeđa i aktivnosti, Latvija, Litva i Portugal u Ministarstvu gospodarstva.
Nizozemska odlučuje o razvoju turizma u Ministarstvu gospodarstva i klimatske politike, a Malta ima Ministarstvo turizma i zaštite potrošača. Poljska Ministarstvo turizma i sporta.
Slovački odjel za turizam je pod nadležnošću Ministarstva prometa i graditeljstva, slovenski pod Ministarstvom ekonomskog razvoja i tehnologije. Švedska ima 11 ministarstava, turizmom se, između ostalih, bavi Ministarstvo za poslovanje, industriju i inovacije, a Španjolska uređuje svoj turizam kroz Ministarstvo industrije, trgovine i turizma.