Na čije ime i na koji iznos ćemo izdati račun za rezervacije smještaja ako surađujemo s posrednicima? Smije li iznajmljivač naplaćivati svoje usluge u eurima i izdavati račune izražene stranim novčanim vrijednostima?
Česta otkazivanja i mogući povrati akontacije su razlog zašto neki domaćini ne izdaju račune za predujam - ako smo račun za akontaciju ipak izdali, obvezni smo napraviti storno tog računa u slučaju otkazivanja gosta i povrata novca. Iako nismo propisima obvezni izdati potvrdu o plaćanju akontacije, preporučljivo je gostu izdati vaučer za smještaj kojim mu jamčimo da će pretplaćenu uslugu i dobiti.Nismo obvezni izdavati račun za akontaciju jer se račun izdaje tek kada je usluga pružena, odnosno kada gost stigne u naš objekt.
Bez obzira jesmo li račun gostu izdali mi ili agencija u naše ime, iznos s računa ćemo evidentirati u knjigu Evidencija o prometu te se kasnije zbrojiti s ostalim primicima navedenim u knjizi EP svrhu obračuna članarine turističkim zajednicama.Agencija koja radi u ime i za račun iznajmljivača, može izdati račun gostu u naše ime, s našim podacima. Takav račun vrijedi kao da smo ga izdali mi sami.
Važna napomena: Što kada suradujemo s Booking.com-om?
Agencija koja radi u naše ime i za naš račun je posrednik, a primjer takve suradnje je poslovanje s Booking.com-om. Oni koji dugo surađuju s Booking.com-om znaju da je nekada protokol naplate usuge bio takav da su gosti plaćali ukupnu cijenu usluge direktno nama domaćinima, mi smo izdavali račune gostu, a potom smo dobivali račun od Booking-a za proviziju i uplaćivali naznačeni iznos na njihov račun.
Novi modeli suradnje dopuštaju odabir opcije kod koje Booking.com naplaćuje cjelokupan iznos od gosta, a iznajmljivaču isplaćuje njegov dio, umanjen za proviziju. Tada su nastale nedoumice oko načina izdavanja računa i evidentiranja prometa. Međutim, princip ostaje isti jer je u ugovoru kojeg potpisujemo s Booking.com-om jasno navedeno da su oni samo posrednici i da rade u ime i za račun iznajmljivača. Također, ugovor nas izričito obvezuje na izdavanje računa gostu i na puni iznos cijene usluge.
U ugovoru s Boooking-com-om u članaku 4., stavku 4.4.9. stoji: "Smještajni objekt će gostu izdati račun samo (i na prvi njegov zahtjev izdat će Gostu račun) za cjelokupni iznos rezervacije (uključujući i (u skladu s primjenjivim zakonom) sve primjenjive poreze, dodatke i pristojbe). Smještajni objekt neće Booking-com-u izdati račun (ili mu poslati račun) za rezervaciju ili boravak. Nijedna odredba u ovom Ugovoru ne može se tumačiti i ne upućuje na to da Booking.com djeluje kao prodavač ili (ponovni) distributer smještajne jedinice."
Napominjemo i da smo na ovo pitanje dobili suprotne odgovore od nadležnih institucija, ali preporučujemo onaj Ljerke Markote, dr. sc. s RRIF-a, koja ugovor s Booking-com-om navodi kao primjer dobro formuliranog ugovora o suradnji. Markota poručuje iznajmljivačima da paze na odrednice ugovora koje potpisuju s agencijama i da insistiraju na jasno formuliranim stavkama jer iz potpisanih ugovora proizlaze i porezne obveze iznajmljivača.
Kakvi još ugovori s agencijama mogu biti?
Iznajmljivač nikada ne smije izdati račun s cijenom većom od one koja je navedena u njegovom službenom cjeniku. Cijena na računu smije biti samo niža, a snižene cijene, odnosno popuste na cijenu, moramo jasno definirati na računu. Agencijsku proviziju možemo prikazati kao popust na računu kojeg izdajemo agenciji.
To, nažalost, znači da će biti evidentirani i iznosi provizije agencija s kojima surađujemo, a koje posluju u naše ime i za naš račun. Moramo paziti da ukupan promet ne prijeđe prag od 300.000,00 kuna za ulazak u sustav PDV-a.U svim navedenom slučajevima ćemo iznos koji je iskazan na računu kojeg smo izdali, bilo gostu, bilo agenciji, upisati u knjigu Evidencija o prometu.
Smještaj smijemo naplatiti u eurima, ali svaki račun mora biti izražen u kunama.
Na računu možemo, ali i ne moramo, navesti protuvrijednost u eurima. Službeni cjenik često sadrži neku fiksnu zaokruženu približnu protuvrijednost cijene smještaja u eurima koja se ne mora podudarati s dnevnim tečajem. Ali i on mora sadržavati cijene izražene u kunama, tako da ćemo u računima navoditi cijene iz službenog cjenika.
Prilikom naplate računa u eurima, nužno je na računu navesti službenu cijenu u kunama te fiksnu protuvrijednost u eurima koju je gost platio. Kada obračunavamo PDV na proviziju posrednika izraženu u eurima, preračunavamo eure u kune po srednjem tečaju na dan izdavanja računa.
Kako sami popuniti PDV obrasce i prijaviti porez na proviziju?