Medvjeđi luk, srijemuš, šumski luk, sremuš, divlji luk, crijemuž - sve su to nazivi su istu biljku roda
Allinum, latinskog naziva
Allium ursinum. Allinum u tom nazivu znači luk, a
Ursinum je posvojni pridjev imenice
Ursus koja imenuje medvjeda. Vlasništvo nad ovom biljnom vrstom medo je stekao jer medvjeđi luk niče u rano proljeće kada se ovi krznati sisavci bude iz dugog zimskog sna. U narodu je uvriježeno vjerovanje da odmah, čim protrljaju pospane okice, odjure do najbližeg staništa šumskog luka pa ga se najedu do pucanja trbuha, kako bi očistili toksine iz tijela nataložene od višemjesečnog sna.
I zaista, to je prvi proljetni obrok naših medvjedića jer podiže energiju i obiluje hranjivim tvarima. Medvjeđi luk je bogat antioksidansima i vitaminom C. Ljekovita je i ukusna biljka.
Jestiva je čitava biljka, ali se najčešće beru listovi prije nego luk procvjeta. Najukusniji su oni mladi tek niknuli iz vlažnog šumskog zemljišta. Medvjeđi luk je čarobni sastojak travnja
Rod
Allinum broji oko 900 poznatih vrsta. Raširene su u područjima s umjernom kontinentalnom klimom.
Medvjeđi luk je rođak crvenog luka i češnjaka, otud mu karakterističan miris i ljekovita svojstva. Vrlo je raširen po šumama Europe i dijelovima Azije, a raste i u Sjevernoj Africi. Zanimljivo je da ga u priobalju Hrvatske nema, ali zato ćemo pronaći obilata staništa pod sjenama drveća u nizinskim i planinskim područjima
Gorskog Kotara,
okolice Zagreba,
Slavonije.
Ljekovita svojstva medvjeđeg luka
U kuhinji i pučkoj medicini se koristi već tisućama godina. Malo koja biljka ima tako snažne učinke u čišćenju organizma. Blagotvoran je za krv, jetru, crijeva i želudac. Snizuje visoki krvni tlak. Suvremena farmakološka znanost je potvrdila mnoge od tradicionalnih vjerovanja u iscjeljujuće moći medvjeđeg luka.
Sprječavanje i liječenje poremećaja kardiovaskularnog sustava duguje ACE enzimu koji ima ključnu ulogu u održavanju krvnog tlaka. U tom smislu je medvjeđi luk puno učinkovitiji od češnjaka. Smanjuje povećanu koncentraciju inzulina i ukupnu razinu kolesterola. Ima snažna antimikrobna svojstva. Učinkovitost je dokazana protiv niza bakterijskih i gljivičnih sojeva, a neke studije su dokazale i njegovu djelotvornost u borbi protiv stanovitih vrsta parazita.
Ljekovitost medvjeđeg luka se gubi kuhanjem, smrzavanjem i sušenjem. Najbolje je konzumirati ga svježeg ili konzervirati uz dodatak soli i maslinovog ulja pri čemu se može neko vrijeme čuvati u hladnjaku, a da ne izgubi svoju moć liječenja
Koncentracija bioaktivnih komponenti medvjeđeg luka, koje mu daju iscjeljujuća svojstva, nije u svakoj biljci jednaka - ovisi o staništu i fazi rasta.
Široka primjena u gastronomiji
Svake godine u ožujku i travnju, njemački grad Eberbach ugosti brojne turiste, obožavatelje medvjeđeg luka. Eberbach se nalazi 33 kilometra od Heidelberga, u sjevernom dijelu Njemačke i poznat je uglavnom po
Bärlauchtage, festivalu medvjeđeg luka. Tih dana, gosti ovog grada mogu odsjedati u eberbaškim hotelima i privatnom smještaju uz pansionske menije s jelima od divljeg luka. Organiziraju se i vođene ture pješačenja do staništa medvjeđeg luka, uz berbu i uživanje u prekrasnoj prirodi uz obalu rijeke Neckar.
Zavirili smo u njihov jelovnik pa pronašli teleći odrezak s njokima od divljeg luka, juhe od medvjeđeg luka s pjenicom od kokosa, vrhnjem ili jajem, rižota sa srijemušem, kobasice s medvjeđim lukom, piletina punjena lukom, itd.
Mašta je bezgranična, a medvjeđi luk sjajan saveznik u smišljanju ukusnih i hranjivih jela. Sjajno je i što je ukusan svjež - kao dodatak bilo kojoj salati pri čemu je njegov okus nezaboravan, a njegova ljekovitost na vrhuncu svojih moći
Ljekoviti medvjeđi luk lako možemo pobrkati s otrovnim biljem pri berbi
Zašto bi vođena tura u berbu medvjeđeg luka bila potrebna? Jer, to već i ptice na granama znaju, medvjeđi luk je vrlo nalik otrovnim đurđicama i mrazovcu. Zabuna nije bezazlena jer je mrazovac vrlo otrovan pa konzumacija može biti kobna, a i đurđice imaju sastojke koje lako mogu uzrokovati zatajenje srca. Zato smo medvjeđi luk nazvali samozatajnim jer se krije u sjenama bjelogoričnih domaćih šuma, posve običnog izgleda, sličnog drugim nejestivim biljkama.
Znalci lako razlikuju medvjeđi luk od otrovnih mrazovca i đurđica, ali ako ste razlike samo uočili na web prostranstvima, radije se nemojte upuštati u eksperimentiranje jer bi posljedica mogla biti fatalna
Pesto od medvjeđeg luka - recept
Na domaćim tržnicama se mogu povoljno ubrati pouzdani stručci medvjeđeg luka. Iako ga volimo na stotinu načina, ovdje ćemo pokazati kako napraviti ukusan pesto koji može ostati nekoliko tjedana u hladnjaku i zadržati ljekovita svojstva srijemuša. Pesto možemo jesti uz meso, zamiješati ga sa svježom tjesteninom ili ispeći slasne tortilje s nasjeckanim povrćem pa kombinirati sa svježim sirom i drugim omiljenim namirnicama.
Sastojci:
1 stručak medvjeđeg luka
1/2 jabuke
1 velika žlica parmezana
2 velike žlice mljevenih badema
1 dcl maslinovog ulja
1/2 žličice kuhinjske soli
Priprema:
Kako drugačije, nego sve sastojke promiješati i dobro izmiksati. Umjesto jabuke i badema, možemo koristiti pinjole, ali je to skuplja varijanta pesta. Najbolje jabuke za pesto su Granny Smith zbog svoje sočnosti i kiselosti. Bademe bi bilo dobro oguliti prije da bi se dobila homogena i kremasta tekstura pesta, ali nije uvjet.
Pesto od medvjeđeg luka se može zamrznuti. pri čemu zadržava okus, ali ne i ljekovitu moć. Najbolje je uživati u njemu odmah. Može biti i posebnost na jelovniku našeg uskrsnog doručka.
Uslast!