Nije slučajnost to što su na jučer održanim izborima za Europski parlament, zeleni dobili značajan broj glasova više nego prethodnih godina. Zeleno više nije samo trend, ono se polako uvlači u našu svijest, i možemo biti sretni što je tako, jer sve više jača potreba za ekološki prihvatljivim načinom života i poslovanjem uz o
čuvanje prirodne baštine i našega zdravlja.
I turisti tu potrebu prepoznaju pa je
eco-friendly smještaj sve popularniji, a još je popularnije kada o
zelenim principima educiramo svoje goste i uključimo ih u ekološke aktivnosti našeg domaćinstava.
Otud sljedeće pitanje:
Kompostirate li? Ako ne, zašto ne?!
Ako ne znate
kako napraviti kompost, na pravom ste mjestu i za početak ćemo vam reći da je lako, izvrsno za okoliš te da će postupak rezultirati nevjerojatnom zemljom, bogatom hranjivim tvarima, koja nadmašuje sve što se može kupiti u trgovini. Neke od dodatnih pogodnosti su i da ćete smanjiti količinu otpada koju proizvodite.
Udio organskog otpada u kućanstvima, pogodnog za kompostiranje, je oko 30 %.
Nekada je kompostiranje bilo dio života i nisu bile potrebne instrukcije kako smanjiti biološki otpad u kućanstvu i pri tom proizvesti kompost koji sadrži tvari, nezamjenjive u organskoj poljoprivredi. Danas ponovno učimo
kako kompostirati i tako smanjiti udio organskog otpada u kućanstvu.
Kako napraviti vlastiti kompost?
Ako živite u velikom gradu u stanu i stvarno nemate mjesta za kompost niti za biljke u tegli, razumijemo. Ali ako imate dvorište, pa čak i u gradu, stvarno bi trebali početi kompostirati. To je vrlo jednostavno, oduzima malo vremena, a saveznike imamo u mikroorganizmima i glistama koje zapravo rade sav posao umjesto nas.
Oni pojedu sav kuhinjski i dvorišni otpad i pretvore ga u prekrasno crno tlo. Kako to rade? U posljednjoj fazi doslovno probave i izbace otpad. Tako je, kompost je razgradnja otpada, a krajnji produkt je izmet. Nemojte odmah odustati jer je korist za ekološki sustav i vaše kućanstvo ogromna. Lako je stvoriti hranjivu i plodnu zemlju za vaš vrt ili tegle s cvijećem.
Za početak vam je potreban kompostarnik (komposter). U 2017. godini je Grad
Zagreb dijelio kompostere, a različite inačice
posuda za kompost se mogu nabaviti u svim većim centrima po cijenama od stotinu do nekoliko stotina kuna, ovisno o zapremini, složenosti i materijalima od kojih su napravljeni. Ako imate veliki vrt, komposter može biti obična rupa u zemlji.
Fensi kanta za kompostiranje nije nužna za proizvodnju komposta.
Posuda za kompost - što se smije ubaciti, a što ne
Ako ste mislili da je dovoljno nabaviti
kantu za kompostiranje i ubacivati sve ostatke hrane unutra, varate se. No, postupak nije puno kompliciraniji, samo moramo znati koji su organski otpaci pogodni za kompostiranje.
Kompostira se:
-
ostatci kuhanog voća i povrća
-
sirovo voće i povrće
-
ljuske jaja
-
životinjska dlaka, perje
-
pepeo drvenog ugljena ili drva
-
vrećice od čaja
-
mljevena kava i filter
-
novine, mat karton (nepremazani, besjajni), papirnati ručnici
-
lišće (smeđe za ugljik i zeleno za zemlju bogatu dušikom)
-
pokošena trava
-
biljni i cvjetni otpad
-
različiti dvorišni otpad
Ne kompostira se:
Znači, pogodni su svi otpaci koje dobijemo kod pripreme nekog jela, kore od krumpira, i ostaci od guljenja voća i povrća, uključujući i to povrće kada je skuhano, ali bez mesa i prerađevina. Procesuirana hrana se ne baca u komposter.
Gdje staviti kantu za kompostiranje?
Posudu za kompost ćemo staviti na mjesto gdje je najmanje upadljiva - vodite računa da komposter ne bude gostima pod nosom. Ako se pridržavate pravila i u komposter ubacujete samo ono što smije u
kantu za kompostiranje ići, neće biti
neugodnih mirisa.
Pronađite djelomično zasjenjeno mjesto u svom dvorištu, dalje od balkona i prozora. Komposter mora imati direktnu vezu za rahlim prozračnim tlom, otkud stižu mikroorganizmi i gliste, i zato ne smije biti na betonu ili nekoj drugoj nepropusnoj podlozi.
Sjenovito mjesto pod krošnjom nekog drveta je idealno. Hrpa ne smije biti izložena sunčevoj neumoljivoj vrućini koja ju dehidrira u potpunosti. Za velikih vrućina ćemo hrpu u komposteru zaliti vodom. Vlaga je potrebna za razgradnju biološkog otpada.
Ako nudite
pet-friendly smještaj ili imate kućne ljubimce, ogradite komposter kako životinje ne bi raznosile raspadnutu hranu po dvorištu.
Kako kompostirati?
Držite svoju
kantu za kompost u kuhinji. Mi držimo svoju kanticu ispod sudopera, ali ako imate lijep kontejner, možete ga ostaviti na vidljivom mjestu.
Nakon rezanja povrća ili voća, bacite otpatke u kantu. Kava može biti bačena unutra, čak i s filterom, ako pijete takvu kavu. Ljuske od jaja su izvrsne za kompost. Kada je kanta puna, izbacite otpad u komposter. Možete i iskopati rupu u hrpi, baciti ostatke i prekriti ih okolnom zemljom - to će spriječiti privlačenje životinja na vašu hrpu.
Iz Uputa za kompostiranje biootpada u vlastitom dvorištu Dugoselskog poduzetničkog centra
Na hrpu povremeno bacite poderane trake novina kako bi dodali izvor ugljika. Ključ zdravog komposta je dobra mješavina zelenih (bogatih dušikom) i smeđih (ugljičnih) materijala. Nemojte preopterećivati kompost s previše pokošene travom i otpada iz dvorišta.
Svako toliko, bacite malo svježe zemlje na vrh otpada i to je to.
Što je s crvima u kompostu? Crvi i gliste su dobrodošli gosti u našim komposterima. Ne moramo im slati pozivnice, pronaći će naš kompost. neće proći dugo i imat ćete vojsku crvića koji će sretno raditi za vas - potpuno besplatno. Već za dva do tri tjedna možete provjerite napredak svoje plodne vrtne zemlje.
No, prije crvića i glista, kompostiranje će proći još dvije faze. U prvoj fazi će kompost nastaniti mikroorganizmi koji će započeti razgradnju mase i pri tom će se oslobađati velika količina topline.
U drugoj fazi će se temperatura u kompostarniku smanjiti, a hrpu komposta će naseliti gljivice, plijesni i kvasci. Tek u trećoj fazi stižu gliste i crvići koji probavljaju materijal i proizvode tzv. kompostne grudice.
Kompostiranje je polagan proces i kompost je zreo za upotrebu tek nakon 10 do 12 mjeseci. Ako je proces kompostiranja započet u proljeće, možda će biti potrebno i manje. Proces kompostiranja staje na nižim temperaturama pa je zato u zimskim mjesecima kompostiranje sporije.
Više nećete morati kupovati zemlju za cvijeće niti dohranjivati bilje u vrtu umjetnim gnojivima. Osim toga, kompostiranjem možete svojim gostima pružiti jedinstvenu priliku da nauče
kako napraviti kompost i aktivno sudjelovati u ekološkim akcijama vašeg domaćinstva.
Upute za kompostiranje za goste
U vašoj knjizi dobrodošlice za goste ili u mapi s informacijama, možete ostaviti gostima i
upute za kompostiranje. Navedite otpatke koji se smiju ubaciti u kompostarnik i pokažite svojim gostima bilje koje se gosti hranjivom zemljom - kompostom.
Možda će i vas vaši gosti iznenaditi - sve više ljudi, koji žive u gradovima, se odlučuje na
kompostiranje na balkonu, u stanu ili u zajedničkim prostorijama zgrada.
Relativna novost, ali vrlo vjerojatna budućnost u zbrinjavanju otpada su tzv.
pametne kante koje će omogućiti naplatu odvoza otpada po kolčini - u tom slučaju vam kompostiranje lako može donijeti uštedu od 1/3 ukupnih troškova za zbrinjavanje otpada.
A i biljke o kojima brinemo će nam biti zahvalne.
Neće svaki gost biti voljan spustiti nos u kantu za kompostiranje. Zato nemojte nametati gostima svoje ekološke principe, već ima ostavite diskretne upute za slučaj da se žele s vama upustiti u avanturu kompostiranja. Samo zainteresiranima možete pokazati postupak i rezultate. Kanta za kompost uvijek mora biti besprijekorno čista i mirišljava kao i ostatak kuće za odmor ili apartmana.