Energetsko certificiranje apartmana i kuća za odmor, odnosno objekata za iznajmljivanje, obvezno je za sve objekte namijenjene iznajmljivanju. Od 1. siječnja 2014. ta obveza se odnosi na sve apartmane neovisno o veličini, osim za samostojeće objekte čija je korisna površina manja od 50 metara četvornih. Od 1. siječnja 2016. svaka takva građevina mora imati energetski certifikat kojeg je izdala osoba ovlaštena od Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja.
Na stranicama Ministarstva graditeljstva nema dvojbe. Određene su vrste objekata za koje je energetski certifikat obvezan. Pod stavkom B.1., točka 4., navedena je obveza za: hotele i restorane i slične zgrade za kratkotrajni boravak (
uključivo apartmani).
Što to znači za iznajmljivače apartmana?
Za početak, to znači da je vremena sve manje, da 2016.-a kuca na vrata i da će po završetku sezone nastati prava gužva u uredima ovlaštenim za certificiranje. Dobra vijest je da energetski pregled i izdavanje ovog dokumenta traje samo 48 sati. Za iznajmljivače koji iznajmljuju samostojeći objekt manji od 50 kvadrata, energetski cetifikat nije obavezan. Međutim, ako imate kuću s više uporabnih jedinica, a iznajmljujete samo jedan apartman manji od 50 kvadrata, dužni ste izraditi energetski certifikat. U tom slučaju možete izraditi certifikat samo za uporabnu jedinicu, odnosno apartman, kojeg iznajmljujete, niste obvezni pribaviti certifikat za čitavu zgradu ili kuću.
Energetskim certifikatom utvrđuje se trenutna
energetska učinkovitost apartmana, tj. odnos potrošnje energije prema učinku. Ujedno se utvrđuju i parametri, odnosno donose preporuke koje vam mogu pomoći u postizanju veće učinkovitosti na što isplativiji način.
Energetska učinkovitost može smanjiti vaše režije za 30 do čak 60 posto! Trenutni građevinski propisi osiguravaju C razred za novogradnje. Razlika u troškovima energije između C i A razreda je otprilike 30% posto. To znači da za dva jednaka apartmana površine od 60 kvadrata gdje su režije u prosjeku 1500 kuna C razreda, s energetski učinkovitijom gradnjom ili energetskom obnovom, uštedjeli biste 450 kuna mjesečno, odnosno čak 5400 kuna godišnje. To nije zanemariv novac! Ugradnja sustava za korištenje obnovljive energije poput solarnog bojlera, može vam uštedjeti dodatnih 2500 do 3000 kuna godišnje.
Kritike na račun obaveznog certificiranja su brojne. Mogu se čuti komentari poput: `Nitko nije toliko bedast, pa da ne bi znao kako mu je sada, da ako stavi izolaciju, bolju stolariju, novije uređaje itd., da će mu biti ugodnije, a troškovi manji. Kao da se nekome mora objašnjavati da mu je bolje biti zdrav nego bolestan, mlad nego star, imati veću plaću umjesto manje i sl., a to otkrivanje tople vode i pisanu potvrdu za isto, još mu masno i naplatiti.´
No, činjenica je da je uvođenje energetskog certifikata bio jedan od uvjeta ulaska u EU. Energetska učinkovitost jedna je od ključnih stavki ekonomske i okolišne strategije naprednih europskih zemalja. Do 2050. godine Njemačka i Francuska planiraju smanjiti potrošnju energije za grijanje čak 80%!!!
Otud i potreba za kontrolom i usmjeravanjem građevinskog sektora ka učinkovitijoj gradnji što se provodi energetskim certificiranjem u svih 27 zemalja Europske unije. Uz obvezno certificiranje, brojni su i natječaji za sufinanciranje energetske obnove zgrada.
Kako izgleda procedura izrade certifikata?
U uredu ovlaštenom za certificiranje zatražite besplatnu ponudu koja se izrađuje na temelju dva osnovna podatka o vašoj nekretnini: lokaciji i kvadraturi.
Potom ovlaštena osoba izlazi na teren gdje procjenjuje vašu nekretninu na temelju osnovnih parametara koji određuju energetsku učinkovitost:
- procjena izolacije fasade u svrhu optimalnog iskorištavanja energije kod grijanja ili hlađenja
- procjena stolarije
- analiza sustava za grijanje, klimatizaciju i ventilaciju
- analiza sustava za toplu vodu
- analiza sustava potrošnje struje
- analiza vodovodnog sustava
Na temelju analize navedenih karakteristika nekretnina se svrstava u
energetski razred označen slovima
od A+ (najučinkovitija gradnja) do G (najneučinkovitija).
Osim svrstavanja nekretine u energetski razred, energetski certifikat sadrži i preporuku o optimalnim zahvatima za poboljšanje energetske učinkovitosti. Kako izgleda tih 5 stranica energetskog certifikata pogledajte ovdje.
Na pitanja o energetskom certificiranju apartmana privatnih iznajmljivača, odgovarala nam je i ovlaštena certifikatorica partnerske tvrtke Opereta projektiranje iz Zagreba, Ana Popović Vujović, dipl.ing.arh.:
Približavanjem zakonskog roka 1. siječnja, 2016. kojim je utvrđena obveza posjedovanja energetskog certifikata za iznajmljivače apartmana, pretpostavljamo da je zahtjeva sve više?
Da, iznajmljivači su svjesni svoje obveze, kao i visokih novčanih kazni, ukoliko oglase iznajmljivanje bez energetskog certifikata. U suradnji s Apartmanijom.hr, kao provjerenim servisom za iznajmljivače, Projektni ured Opereta projektiranje sa svojim timom u potpunosti je spreman kvalitetno odraditi zahtjeve iznajmljivača. Pripremili smo akcijske cijene uvažavajući ekonomsku situaciju i kojima motiviramo iznajmljivače da se jave organizirano i time osiguraju najnižu moguću cijenu.
Tko treba imati energetski certifikat?
Zakonska obveza energetskog certificiranja odnosi se na sve samostalne uporabne cjeline koje se nalaze u zgradama većim od 50 m2, odnosno, ukoliko je zgrada sama po sebi manja od 50m2 nije potrebno izdati energetski certifikat.
Da li je dozvoljeno provoditi energetski pregled i izdati energetski certifikat za bespravno sagrađenu građevinu ili građevinu za koju je predan zahtjev za izdavanje rješenja o izvedenom stanju?
Energetski se pregled provodi i energetski certifikat izdaje za zgrade ili njihove posebne dijelove neovisno o odobrenju za gradnju odnosno ozakonjenju.
Tehnička dokumentacija glavnog projekta (arhitektonski, građevinski, strojarski i elektrotehnički projekt)
Energetski certifikat vrijedi 10 godina od datuma izdavanja. Što god mi mislili o obvezni certificiranja, nazivali je potrebom ili nametom, činjenica je da su kazne za neposjedovanje energetskog certifikata mnogo veće od cijene izrade istog. Iznose 10.000 kuna za fizičke i 30.000 kuna za pravne osobe. Gužva i panika koja se već sada rađa oko certificiranja spustili su cijene. No, kako se rok bude približavao, cijene će sigurno rasti. Ne treba čekati posljednji trenutak za izradu certifikata. Mnogo tvrtki na tržištu nudi usluge certificiranja, a razlike u cijeni mogu biti značajne. Prije odabira certifikatora, možda bi bilo dobro prikupiti potrebnu dokumentaciju kako bi cijeli proces bio što brži i jeftiniji. Za objekte koji su ishodili građevinsku dozvolu prije
31. ožujka, 2010. potrebno je:
- Tehnička dokumentacija glavnog projekta (arhitektonski, građevinski, strojarski i elektrotehnički projekt)
- Računi za režije, odnosno za stuju vodu i plin, u posljednje tri godine (računi koji nedostaju mogu se naručiti od opskrbljivača)
Naoružani papirima možete mirno dočekati kraj sezone kada ćete imati više vremena za odabir najpovoljnije ponude energetskog certifikatora.
Na stranicama Apartmanije.hr i Zajednice iznajmljivača bilo je mnoglo pitanja u vezi energetskog certificiranja: `Primili smo neki dan obavijest da nismo dužni imati certifikat. Kome da vjerujemo? Ne znamo više što da radimo...´
Na adresu Apartmanije.hr stigao je odgovor na vaše upite iz Ministarstva turizma: `Odredbom članka 23. stavka 1. Zakona o gradnji (Narodne novine broj 153/13) pružatelji usluga smještaja u domaćinstvu i seljačkom domaćinstvu izrijekom nisu izuzeti od obveze izrade energetskog certifikata, dužni su nakon 1. siječnja 2016. godine, ukoliko se radi o zgradi ukupne korisne površine veće od 50 m2, prije iznajmljivanja, davanja u zakup ili na leasing, pribaviti energetski certifikat.´ Dopis u cijelosti možete pogledati ovdje.
Za prikaz ovog sadržaja potrebno se
ili
kao Cimerfraj.hr korisnik.
Iz ureda ovlaštenog certifikatora će Vam se javiti u najkraćem mogućem roku te Vas savjetovati, bez obaveze, u vezi postupka i cijena izrade energetskog certifikata za Vaše apartmane u Povljani.
Također, možete kontaktirati Crno jaje, odjel za reklamacije na broj telefona 060 260 200, radnim danom od 9 do 17 sati. Ako to ne pomogne, Društvo za zaštitu potrošača možete dobiti radnim danom od 10 do 14 sati na broj telefona 072 414 414.
Preporučujem Vam da ne odustanete, sigurna sam da će Vam se novac vratiti ili izraditi certifikat.
Žalosno je što morate trošiti vrijeme i energiju da dobijete ono što ste uredno platili. Ako negdje zapne, kontaktirajte me na mail: antonia.dobrota@apartmanija.hr.