Potrebni su vam savjeti za čišćenje parketa? Zanima vas koliko često trebate usisavati i čistiti parket? Kada koristiti sredstva za čišćenje parketa i kada je vrijeme za uljenje parketa?
Čišćenje parketa važan je zadatak želite li zadržati strukturu i predivan izgled vašeg parketa. Dakako, čišćenje možemo podijeliti na nekoliko koraka – od svakodnevnog usisavanja, preko povremenog čišćenja sredstvima pa sve do ponovnog uljenja parketa. U nastavku teksta donosimo vam nekoliko savjeta za uspješno čišćenje parketa:
Redovito usisavanje parketa iznimno je važan zadatak želite li spriječiti bilo kakva oštećenja parketa. Naime, sama površina parketa iznimno je osjetljiva na kamenčiće i može se vrlo brzo oštetiti. Uz to što na sam ulaz u kuću, stan ili apartman možete postaviti otirač kako bi se očistile tenisice ili cipele kod ulaska, možete postaviti tepih i po površinama parketa gdje će se najviše hodati. Svaki oštri kamenčić može uzrokovati oštećenja parketa.
Kako biste uklonili kamenčiće, prašinu i razne druge prljavštine s parketa, preporučuje se redovito usisavanje parketa. Ako je moguće, usisavanje možete raditi jednom dnevno, no ako ne stignete, onda radite usisavanje prema potrebi. Važno je napomenuti kako usisavanje nemojte raditi usisavačem na paru jer bi para mogla oštetiti strukturu parketa. Također, kod usisavanja obavezno koristite nastavak s metlicom za usisavanje parketa, kako biste spriječili povlačenje kamenčića i ostalih prljavština po parketu.
Kod čišćenja parketa odgovarajućim sredstvom za čišćenje, jako je važno pridržavati se pravila i uputstava koje je proizvođač sredstva naveo na ambalaži. Naime, pogrešno korištenje sredstva za čišćenje, moglo bi izazvati velike probleme i u konačnici nepovratno oštetiti vaš parket. Krpe kojima čistite parket moraju biti dobro ocijeđene kako vlaga s krpe ne bi prodrla u sam parket. Važno je naglasiti kako biste, prije čišćenja parketa vodom i sredstvima, parket trebali usisati s ciljem uklanjanja svih kamenčića s parketa. Čišćenje parketa vodom i sredstvima možete prakticirati svaka 2-4 tjedna.
Intenzivna sredstva za čišćenje trebali biste izbjegavati u što većoj mjeri, ali je povremeno čišćenje takvim sredstvima ipak dozvoljeno na nekim vrstama parketa. Prije nabavke intenzivnog sredstva za čišćenje, svakako saznajte koju vrstu parketa imate u svojem domu ili apartmanu te na temelju toga pronađite odgovarajuće sredstvo za čišćenje. Prije kupnje sredstva, raspitajte se kod stručnjaka i prodavača smije li se navedeno sredstvo koristiti na vašem parketu jer nikako ne želite oštetiti površinu parketa.
Povremenim čišćenjem parketa intenzivnim sredstvom omogućit ćete vašem parketu da zablista u potpunosti, kao onog dana kada je postavljen u vaš dom ili apartman. Čišćenje intenzivnim sredstvima otklonit će sve prljavštine, mikrobe i sitne čestice s parketa pa će vaš parket biti 100% siguran za korištenje od strane djece i kućnih ljubimaca. Dakako, intenzivna će sredstva napraviti i kvalitetnu dezinfekciju parketa pa možete bezbrižno uživati u njemu nekoliko mjeseci. Nikako nemojte pretjerivati s intenzivnim sredstvima jer postoji mogućnost oštećenja površine parketa.
Nakon nekoliko godina korištenja vaš parket sasvim sigurno neće više izgledati lijepo kao prvog dana kada ste ga postavili. Srećom, većina parketa ima mogućnost ponovnog brušenja i lakiranja čime starom parketu darujete novi sjaj i predivan izgled. Dakako, brušenje i lakiranje parketa nije nimalo jednostavan i lagan posao pa je najbolje da taj proces ostavite stručnjacima. Kod uljenih parketa površine se mogu obnavljati uljem za održavanje parketa, odnosno reparaturnim uljem koje će takvom parketu pokloniti novi izgled. Bilo kako bilo, saniranje oštećenih parketa nije nimalo jednostavan zadatak pa se radije odlučite za opciju redovitog čišćenja parketa kako biste spriječili potencijalna oštećenja.