Uradi sam
858

Čišćenje tepiha kod kuće - najbolja sredstva i metode

Čišćenje tepiha ne mora biti muka između check-outa i check-ina. Uz pravilnu njegu i adekvatnu metodu, tepih može ostati svjež i oduševiti svakog gosta

Čišćenje tepiha kod kuće može biti jednostavno i učinkovito uz korištenje pravih sredstava i metoda. Redovno održavanje tepiha ne samo da produljuje njegov vijek trajanja, već i osigurava čisto i zdravo okruženje u interijeru. Tepisi u apartmanima, sobama i kućama za odmor, dodaju estetici i toplini smještaja. No, čest su izazov domaćinima koji nastoje svoj smještaj održati besprijekorno čistim za svakoga novoga gosta.

temeljito profesionalno čišćenje tepiha je nemoguće uslijed čestih smjena gostiju, ali zato postoje učinkovita sredstva i metode koje pomažu da tepihe očistimo sami kod kuće.


Najbolja sredstva za čišćenje tepiha kod kuće:

1. Soda bikarbona je izvrsna za uklanjanje neugodnih mirisa i osvježavanje tepiha. Posipat ćemo sodu bikarbonu po cijeloj površini tepiha, ostaviti da djeluje 15 do 30 minuta, zatim usisati površinu tepiha. Ova metoda je jednostavna i sigurna, a posebno je korisna za pet-friendly smještaj i kućanstva s ljubimcima.

2. Ocat i voda je kombinacija koja učinkovito čisti mrlje i osvježava tepih. Pomiješat ćemo ocat i vodu u omjeru 1:1 pa nanijeti smjesu na mrlju pomoću spužve ili krpe. Ostavit ćemo da djeluje nekoliko minuta, zatim oprati čistom vodom i osušiti tepih.

3. Blagi deterdžent ćemo pomiješati s vodom, natopiti spužvu ili krpu pa očistaiti mrlje na tepihu. Nakon toga, obrisat ćemo područje tepiha vlažnom krpom kako bismo uklonili sapun. Ostavit ćemo da se osuši.

4. Na tržištu postoje brojna specijalizirana sredstva za čišćenje tepiha koja su namijenjena različitim vrstama tkanina. Provjerit ćemo upute na ambalaži i koristiti prema preporuci, pazeći da sredstvo ne ošteti vlakna tepiha.

5. Kukuruzni škrob je prirodni sastojak dobar za uklanjanje masnih mrlja. Posipat ćemo kukuruzni škrob po mrlji, ostaviti da odstoji 15-20 minuta, a zatim usisati.


Metode za čišćenje tepiha kod kuće:

Usisavanje: Redovito usisavanje (najmanje jednom tjedno) sprječava nakupljanje prljavštine i prašine i održava tepih svježim. Posebnu pozornost ćemo obratiti na rubove i mjesta ispod namještaja gdje se najviše skupljaju nečistoće.

Čišćenje parom: Parni čistač je vrlo učinkovit način dubinskog čišćenja tepiha. Para uklanja prljavštinu, bakterije i grinje bez potrebe za kemikalijama. Potrebno je provjeriti je li tepih otporan vlagu prije primijene ove metode.

Ručno pranje mrlja: Kod manjih mrlja najbolje je odmah reagirati. Spužvu, blagi deterdžent ili otopinu octa i vode mogu ukloniti mrlju. Važno je izbjegavati grubo ribanje da se ne oštete vlakna tepiha.

Profesionalna sredstva za mrlje: Za tvrdokorne mrlje poput vina, kave ili masti možemo koristiti specijalizirana sredstva dostupna u trgovinama. Nužno je praćenje uputa i testiranja sredstva na malom, neupadljivom dijelu tepiha prije nego što se nanese na mrlju.

Suho čišćenje: Ova metoda uključuje korištenje specijalnih prašaka za čišćenje tepiha. Prah se posipa po tepihu, ostavlja da djeluje neko vrijeme, a zatim se usisava. Metoda je brza i praktična jer nema potrebe čekati da se tepih osuši.
 

Dobra metoda za čuvanje tepiha je često rotiranje kako bi se izbjeglo prekomjerno trošenje na istim dijelovima

Kod kućnog čišćenja je važno izbjegavati trljanje mrlja, jer to može proširiti prljavštinu i dublje je utisnuti u vlakna tepiha. Umjesto toga, radije ćemo nježno tapkati krpom. Koristimo podloge ispod tepiha kako bismo ga zaštitili od klizanja i dodatnog habanja. Uz pravilnu njegu i korištenje odgovarajućih sredstava, tepih će ostati čist, svjež i ugodan na dodir, obećavajući gostima toplinu i udobnost doma.

Spremi

Paušalni porez za privatne iznajmljivače veći i do 500 posto?

Pomoćni kreveti više nisu oslobođeni plaćanja paušala turističke pristojbe

Tapecirana stolica: Na što sve pripaziti kod kupnje tapeciranih stolica?!

Kontakti turističkih ambulanta po županijama za slučajeve sumnje na zarazu gosta

Do 15. siječnja rok za predaju obračuna turističke članarine - obrazac TZ 2

Domaćin na hrvatski način: Direktan kontakt gosta i domaćina nikad nije bio važniji

Cijene smještaja: Ne nudite popuste besplatno

Proljetno pospremanje – 7 trikova do savršene okućnice

Slažeš se...ili ne? - uključi se u raspravu
Pročitajte još:

Čišćenje pločica octom - kako keramičkim podovima vratiti sjaj

Tuš kabina bez kamenca: Prirodna sredstva za čišćenje

Popularno: