Savjeti za čišćenje fuga kako bi kupaonica i kuhinja vašeg apartmana blistala horizontalno i okomito, pravocrtno i kutno. Blistavost fuga je pola čistoće, a čistoća je pola vrhunske ocjene svakog apartmana ili kuće za odmor
"Evo noći, evo ludila", pjevat će Kalember po ljetnim terasama, "evo gostiju, evo čišćenja" odzvanjat će po vašim smještajnim objektima. Nema više potrebe za ponavljanjem onoga što i vrapci na granama znaju - besprijekorna čistoća u iznajmljivanju smještaja turistima je nužna.
Idealno je kada možemo unajmiti profesionalku ili profesionalca, higijeničare od zanata, koji se pobrinu da svaki centimetar četvorni apartmana, sobe ili kuće za odmor blista. Ali što ako si takvu osobu ne možemo priuštiti ili je ne možemo pronaći - manjak radnika svih usmjerenja je osjetan. S takvim deficitom kadra u turizmu i pratećim djelatnostima, sve ćemo morati raditi sami.
Kada pričamo o savršeno čistoj kupaonici ili kuhinji, prljave fuge među pločicama su čest problem. S toliko savjeta za čišćenje fuga na internetu, teško je otkriti što zapravo funkcionira i kojim savjetima vjerovati. Zato sam odlučila ne gađati naslijepo, već testirati nekoliko metoda i pronaći onu najbolju za sjaj pločica u apartmanu.
Iskušala sam tri različita savjeta kako očistiti fuge - svježi sok od limuna, sodu bikarbonu s octom i sredstvo za čišćenje na bazi sulfaminske kiseline (koje se može kupiti u lokalnoj prodavaonici). Htjela sam usporediti prirodna sredstva koja imam svako kućanstvo s kupljenim sredstvom za čišćenje pločica. Počela sam s otvaranjem prozora kako bih bila sigurna da ima dovoljno ventilacije i stavljanjem gumenih rukavica da zaštitim kožu.
Ako planirate upotrijebiti jednu od ovih metoda, molimo vas da je isprobate na neupadljivom području kako biste se uvjerili da nema štetne reakcije s vašim pločicama. Također, imajte na umu da su sive fuge nikada neće izgledati bijelo - važno je samo odstraniti neugodnu prljavštinu i gljivice koje se lako hvataju za hrapavu teksturu fuge.
Bila sam dovoljno smotana pa protrljala krišku limuna duž fuge, pri čemu sam dobila neugledne tragove pulpe. Puno je bolje ocijediti limun i namočiti spužvicu u njegov sok pa nježno istrljati fuge grubom stranom spužvice. I ove moje su odmah počele izgledati čišće. Isprala sam ih dodatno mokrom krpom. Kad se osušilo, izgledalo je puno bolje.
Limun ima izuzetna antibakterijska svojstva i zato je koristan za čišćenje različitih površina u domaćinstvu poput daske za rezanje ili hladnjaka. Osim toga, osigurava svježi i čist miris koji ostaje prisutan u prostoriji još dugo nakon svršetka ribanja i pranja fuga.
Sulfaminska kiselina je osnovni sastojak svih sredstava za odstranjivanje kamenca. Pomiješala sam sredstvo sa sulfaminskom kiselinom s toplom vodom, prema uputama na spremniku. Spustila sam ga na fuge i odmah je počelo šuštati i pjeniti se. Ovo je očito jaka stvar. Odmah sam fuge očistila spužvom i kao da su trenutno postale svjetlije. Temeljito sam isprala područje.
Iako nastojim koristiti prirodna sredstva za čišćenje, i u vlastitom kućanstvu s vremena na vrijeme moram upotrijebiti nešto jače, nešto iz asortimana trgovine na uglu. Ocat i soda su savršeni za razbijanje kamenca, ali ne odstranjuju prljavštine i masnoće tako efikasno kao kupovna sredstva. Zato bih uvijek za čišćenje fuga kod apartmana i kuća za odmor upotrebljavala sredstvo za čišćenje na bazi sulfaminske kiseline koje jamči savršenu čistoću pločica. Kad je u pitanju higijena za goste, nema eksperimentiranja.