Pojavom pametnih telefona u 21. stoljeću, ljudski život se zaokrenuo za 180 stupnjeva u kratkom roku. Od brže komunikacije i praćenja vijesti, pa sve do olakšavanja drugih svakodnevnih situacija u životu. Upravo zbog toga, sve češće pišemo o tehnologiji u turizmu, a na tron važnih tema ovoga tjedna su zasjele
digitalne brave, koje su odlično rješenje za iznajmljivače privatnog smještaja.
Zašto? Zato što
pametna brava olakšava dočekivanje gosta, omogućuje
check-in i
check-out u svakom trenutku te nam dopušta da gostu osiguramo privatnost ako to želi. U nastavku saznajte sve o tome što su ove brave, kako se otključava
digitalna brava te koje su njene prednosti i mane.
Što je pametna brava?
Digitalne brave, ili kako ih neki zovu
pametne brave, su uređaji za zaključavanje ulaznih vrata, koji rade pomoću električne struje i signala.
Postoji više vrsta brava, a najpopularnije su one koje se otključavaju upisivanjem određenog pina. Ove brave su donijele pravu revoluciju u turizmu jer osiguravaju svojevrsnu neovisnost gostu o domaćinu. Ovo je posebno praktično u slučaju da turisti stižu u kasnim večernjim ili ranim jutarnjim satima, a osim toga, za vrijeme ljetnih gužvi po cestama,
pametna brava za apartman će vam uštedjeti mnogo vremena koje biste proveli čekajući
dolazak gostiju.
Metode otključavanja elektronske brave za ulazna vrata
Za razliku od običnih brava gdje se za otključavanje koristi isključivo ključ,
pametna brava se otključava raznim principima, a u nastavku donosimo nekoliko načina.
Zaporke, tj. numerički kodovi
Ovo je najčešći oblik pametne brave, koji se koristi i kao pomoć u slučaju nekih grešaka na drugim bravama (ako se ne prepoznaje otisak prsta ili nemate telefon kod sebe). Za otključavanje brave potrebno je upisati određeni kod, čija je duljina obično između 4 i 12 znamenki.
Sigurnosni uređaji
Kod drugog najpopularnijeg oblika pametne brave koriste se sigurnosni tokeni koji se nalaze na kartici ili pametnom telefonu. Pametna brava prepozna token prilikom otključavanja vrata, a signal se može prenositi putem Bluetootha ili NFC tehnologije koji noviji modeli mobitela imaju. Token koji otključava bravu se može jednostavno dati bilo kojem mobitelu putem aplikacije.
Yale smart living - Digitalne brave Yale
Biometrija
Biometričke metode se sve više ističu kao priznato sredstvo za sigurnosnu verifikaciju pa se njihovo korištenje već smatra normalnom funkcijom mobitela (otključavanje licem ili otiskom prsta). Neke
digitalne brave koriste upravo ove metode za otključavanje, a imaju i opciju upisivanja numeričkog koda za dodatnu sigurnost.
Radio frekvencijska identifikacija (RFID)
Ova brava radi na principu radio valova, a za to koristi predmet na proizvodu, životinji ili osobi. Radio valovi mogu se čitati s nekoliko metara udaljenosti, za razliku od kartice ili mobitela koji se moraju očitati s velike blizine. Ova metoda najviše se koristiti za otvaranje ulaznih vrata za dvorište ili vrata garaže.
Valja napomenuti da neke brave imaju i razne vrste dodatnih funkcija za sigurnost. Primjerice toplinski senzori koji aktiviraju alarm u slučaju požara, alarm u slučaju provale ili nepravilno zatvorenih vrata.
Prednosti i mane digitalne brave
Veoma je važno istaknuti kako
pametna brava za apartmane ima svoje prednosti i mane.
Kao glavnu prednost ovakvog načina zaključavanja smještajnog objekta, izdvojili bismo mogućnost da ne morate dočekivati svoje goste. Često se dešava da turisti u apartman stižu u kasnim večernjim, ranim jutarnjim satima ili da se, zbog gužve koja nije rijetkost u turističkoj sezoni, putovanje oduži. Kako biste izbjegli čekanje, davanjem zaporke ili pristupa na aplikaciju mobitela, gosti sami mogu ući u apartman kada stignu na lokaciju.
To naravno ne znači, da nećete vidjeti svoje goste, već ćete im dobrodošlicu zaželjeti kada se smjeste i osvježe, što je zapravo ono što jedva čekaju napraviti kada stignu do vašeg smještajnog objekta.
Osim toga ova vrsta otključavanja je značajno jednostavnija od korištenja ključa, a prednost je i automatsko zaključavanje vrata nakon zatvaranja.
Kao negativnu stranu pametnih sustava otključavanja ulaznih vrata, možemo navesti samo mogućnost hakiranja brave. Ako ste privatni iznajmljivač, ne morate se bojati da će se netko truditi hakirati vašu bravu. Digitalne brave danas su značajno sigurnije nego u prošlosti i sve ih je teže hakirati, ali radi objektivne analize, moramo napomenuti da se svaki digitalni sustav može hakirati i da se može provaliti u nj.
Najpopularnije marke pametnih brava
Najpopularnije digitalne brave u Hrvatskoj su zasigurno Yale (na slici gore, npr.
Yale YDM 4109 digitalna brava), Orbita (Orbita digitalna brava E3061P) i Ojmar, a od novijih proizvođača i onih poznatih širokoj masi ljudi zbog raznih vrsta uređaja koje proizvode, izdvojili bismo Samsung. Osim samog brenda, od presudne je važnosti da prilikom kupnje pažnju obratite i na specifikacije pametne brave, kako biste znali da brava zadovoljava vaše potrebe i s tehničke strane.
Kao i kod svakog digitalnog proizvoda, cijena pametne brave u većini slučajeva diktira i kvalitetu i paletu mogućnosti.
Stoga se prije kupnje, ako niste sasvim sigurni kakva brava vam je potrebna, savjetujte sa stručnim osobljem u trgovini, koje će prema specifikacijama izdvojiti modele za vas.
Je li pametna brava za apartman dobra kupovina?
Nadamo se da smo vas uspjeli pobliže upoznati s time što su pametne brave, kakve vrste i marke razlikujemo, te koje su njihove prednosti i mane. Smatramo da sada i sami možete dati odgovor na pitanje iz ovog podnaslova te da ste uvidjeli prednosti novih digitalnih brava u odnosu na klasične brave koje se otključavaju ključem. Cjenovno jesu skuplje od klasičnih, no pametna brava za apartman olakšat će ulazak u smještajni objekt i osloboditi vrijeme koje biste inače potrošili čekajući gosta. A koliko ste imali gostiju koji su gubili ključeve od apartmana?