Kad bi nas tko pitao koje povrće simbolizira jesen, mnogi bi, bez razmišljanja odgovorili - bundeva. Recepti za jela od bundeve su neizostavan alat kuharica u ovo doba godine, a bundeva moćna namirnica za pripremu slatkih ili slanih, ali jednako slasnih jela
Bundeva, buča ili tikva, kako je neki nazivaju omiljena je namirnica mnogih jesenskih recepata. No, jesen inače obiluje plodovima zemlje pa njeno veličanstvo bundeva nije toliko popularna samo jer u jesen dozrijeva - svoju slavu može zahvaliti širokoj upotrebi u različitim vrstama jela, obilju vitamina, minerala i vlakana koje sadrži, kao i nizu vrsta koje nude različite okuse.
Štoviše, približavanjem blagdana Svih svetih i dana koji mu prethodi, a koji se u pop kulturi uvriježio pod nazivom Noć vještica, mnoge bundeve će poslužiti za rezuckanje i zabavu s obitelji i prijateljima. Bila bi prava šteta da meso bundeva koje izrezbarimo za Halloween ne iskoristimo za pripremu nekog blagdanskog jela - kolača, variva ili juhe, koje imaju bogate nutritivne vrijednosti i prava su poslastica blagdanske trpeze.
Iako vrtne bundeve dolaze u više različitih vrsta, u trgovinama ćemo najčešće pronaći ovih pet:
1. Hokkaido bundeva - nosi ime po japanskom otoku i ima aromatično meso slatkastog okusa koji podsjeća na okus batata i kestena. Najčešće stane na dlan, ali može težiti i do 5 kilograma. Iako je prepoznatljiva po svojoj intenzivnoj narančastoj boji, može se ogrnuti nijansama crvene, zelene pa čak i sivkaste boje. Izuzetno dobro pristaje toplim jesenjim juhama i varivima, ali i slatkim džemovima i kolačima.
2. Butternut ili muškatna bundeva - se može lako prepoznati po svom kruškolikom obliku i nježnoj nijansi narančaste boje. Njena kora je izrazito tvrda, ali unutrašnjost mekana - to mekanija što dulje stoji - jestiva je i dvije godine nakon branja. Meso nježne teksture odlično sladi juhe, variva i kolače, ali, ako damo mašti na volju, možemo je napuniti i ispeći poput polovice tikve na slici niže.
3. Obična uljna bundeva - je čest stanovnik naših vrtova i polja. Posebnu vrijednost imaju njene koštice koje su bogate hranjivim sastojcima i, čijim hladnim prešanjem, se dobiva aromatično i mirisno bučino ulje. Ova bundeva ima karakterističan trbušast oblik, narančasto-zelene boje kore, a njeno meso se koristi za pripremu tradicionalne bučnice.
4. Turkinja - bundeva koja pod tamnom narančastom ili zelenom korom skriva mesnatu unutrašnjost, savršenu za pečenje. Tako pečeno meso buče možemo kasnije jesti u salati ili kao prilog mesnim jelima. Izdubljena turkinja (ili stambolka) služi i u dekorativne svrhe.
5. Acorn bundeva - je dobila naziv po svom obliku koji podsjeća na žir. Ipak, bitno se razlikuje u veličini, rebrastoj formi i boji - izvorno su je krasile intenzivne žute i zelene nijanse, a novije sorte se pojavljuju i u bijeloj ili žutoj boji. Cijenjena je u slastičarstvu, ali se može jesti i u salatama. Nema mnoštvo beta-karotena kao ostale vrste, ali obiluje vlaknima, kalijem, manganom, magnezijem i vitaminima C i B.
Mogli bismo nastaviti nabrajati vrste bundeva do početka turističke sezone, ali ćemo stati s ovih pet sorti koje najčešće nalazimo na domaćem tržištu. Sami botaničari su se dugo prepirali koliko vrsta Cucurbita pepo ima, kako joj tepaju na latinskom jeziku, pa su se na kraju dogovorili da ima osam glavnih. Međutim, brojne su podvrste koje se toliko razlikuju od svoje vlastite vrste da izgledaju kao sasvim druga vrsta (hm...). Primjer za to je obična tikvica koja dozrijeva ljeti i koja je također Cucurbita pepo (cylindrica).
Dugo su se botaničari dogovarali i otkud potječe bundeva, a najprihvaćenija teorija je da nam stižu iz Meksika gdje se još uvijek mogu pronaći divlji primjerci ovog sočnog povrća
Ovo varivo je čarobni eliksir za hladnije jesenske dane jer daje savršenu kombinaciju namirnica za oslobađanje energije i topline koja čuči u nama. Priprema je nešto kompliciranija od klasične juhe od bundeve, a potrebno je i par sastojaka više, ali vrijedi svake utrošene minute i kune.