Knin je doslovna turistička tabula rasa. Je li moguće da još postoje takva mjesta? No i on konačno dobiva svoje mjesto na našoj turističkoj karti
Agencija Marunuša će kroz provedbu ovog projekta postati društveno poduzeće i tako transformirati svoje poslovanje prema principima društvenog poduzetništva:
1. Društveni poduzetnik ostvaruje ravnotežu društvenih, okolišnih i ekonomskih ciljeva poslovanja.
2. Društveni poduzetnik obavlja djelatnost proizvodnje i prometa roba, pružanja usluga ili obavlja umjetničku djelatnost kojom se ostvaruje prihod na tržištu, te koja ima povoljan utjecaj na okoliš, doprinosi unapređenju razvoja lokalne zajednice i društva u cjelini.
3. Društveni poduzetnik najmanje 75% godišnje dobiti, odnosno višak prihoda ostvaren obavljanjem svoje djelatnosti ulaže u ostvarivanje i razvoj ciljeva poslovanja, odnosno djelovanja.
Ukratko, ovakav vid poslovanja u svojoj srži ima održivo poslovanje, dobrobit svoje društvene okoline i okoliša te vraćanje prihoda u zajednicu.
Dok sam radila na planu, usputno sam pitala poznanike iz branše i izvan nje što misle o ideji da provedu vikend u kninskoj regiji. Reakcije su bile većinom takve da se toga nikad ne bi sjetili, da im doslovno to nikad nije palo na pamet, ali ni sami ne znaju točno zašto. Tu sam primijetila tu perceptivnu rupu - mislim da nas sve samo treba malo pogurati.Kad se uzme u obzir činjenica da mnoge naše turističke destinacije već pate od pretjerane eksploatacije, a to se pogotovo odnosi na prostor, kninska regija ima prednost u vidu očuvane prirode, neizgrađenosti, bogatstva kraja koje nije stradalo pod pritiskom mnoštva, koje ima zahvalnu klimu i odličnu geografsku poziciju. Knin se naime nalazi doslovno između sjevera i juga, mora i kopna, rijeka i planina
Kninska tvrđava je druga najveća u Europi i jedna od najstarijih.
Na vrelu Cetina se nalazi najstarija starohrvatska Crkva sv. Spasa iz 9. stoljeća.
Ova regija je bila dom naših najmoćnijih kraljeva - poznata je kletva kralja Zvonimira pri njegovoj smrti na Biskupiji.
Manastir Krka je fantastično očuvano ortodoksno zdanje na samoj rijeci.
Na ovom području je bio smješten rimski legionarski kamp sa stožerom u Kninu te amfiteatrom - arheološki nalazi su iznimni (Burnum, Kapitul).
Upravo je u Kninu 1893. osnovan Prvi hrvatski muzej starina.
Nevjerojatna baština, povijesni značaj i jedinstvena geografska pozicija daju ovom kraju vjetar u leđa. Ovdje se može provoditi vrijeme na rijekama, biciklirati, hodati i planinariti, fotografirati, baviti istraživanjem prirode i ekološkim aktivnostima, dobro jesti i biti primljen u jedno od tradicionalnih imanja koja se sada tek grupiraju i dobivaju priliku za organizirane posjete. Ovo je opcijama bogato zaleđe za odušak naše obale na čiji uski pojas se sveo naš uobičajeni turizam.Umjesto da sustavno razvijamo naše nebrušene bisere (a ima ih dosta, spomenimo ovlaš Slavoniju), i da ih tako vadimo iz gospodarskog mraka, mi se opetovano vraćamo na stoput obrađene teme bez uspješnog rješavanja istoga
Koliko smo puta bili fascinirani činjenicom da je Karlovac grad na četiri rijeke? A koliko od nas uopće zna za činjenicu da je Knin grad na čak sedam rijeka?! Butižnica, Kosovčica, Krka, Krčić, Marčinkovac, Orašnica i Radljevac, imena su ljepotica koje krase okolicu Knina. Krka nam je dobro poznata, njene pritoke s lijeve i desne strane manje ili nikako.
Vodena raskoš ovih rijeka je prijetila gradu Kninu stalnim poplavama nekoć. Stoga je, u posljednjim desetljećima prošlog stoljeća, većina tokova kninskih rijeka regulirana i odmaknuta od grada brojnim branama. Pri tom je nepovratno izgubljen 30 metara visok Golubićki vodopad rijeke Butižnice. Srećom, sačuvan je izuzetno atraktivan 22 metra visoki Topoljski slap kojim se rijeka Krčić ulijeva u sam izvor rijeke Krke. I izvor Krke i rijeka Krčić prirodni su fenomeni. Krčić izvire na obroncima Dinare i spušta se 10,5 kilometara dugačkim tokom do izvora Krke. Krasi ga nekoliko slapova i bukova obilnih vodom, ali ljeti rijeka ipak presuši. Nitko ne zna gdje nestane voda koja se nikad ne spušta ispod metra u dubljim dijelovima toka pa se pretpostavlja da Krčić ponire.
Zahvaljujući entuzijastima Ekološke udruge "Knin", Udruge "Sunce" iz Splita i Javnih ustanova za zaštitu prirodnih vrijednosti županija Šibensko-kninske, Splitsko-dalmatinske i Dubrovačko-neretvanske, odnedavno Krčić prati poučno-interpretativna staza od izvora do ušća. Staza je prilika za sve zaljubljenike u pješačenje i prirodne ljepote da uživaju u impozantnom kanjonu rijeke, fascinantnim krškim oblicima i špiljama koji ga krase. Poučna staza prolazi i kroz napušten zaselak Krčić, a posebnu vrijednost krajoliku daje činjenica da se danas tirkizne vode rijeke Krčić ubrajaju u jedan od najnezagađenijih tokova u Europi.
Natalia Krešić Lončar je autorica bloga Odmor na zadatku koji se bavi temama turizma, marketinga i održivog razvoja. Savjetnica za brending i promociju manjih subjekata u turizmu, te voditeljica obiteljskog smještaja i na moru i na kontinentu.