Istarska županija je ostvarila najveći broj noćenja u prvih devet mjeseci ove godine, ali ipak bilježi minus u odnosu na lani, kao, uostalom, i druge županije u Hrvatskoj, sve osim jedne. Samo jedna županija, pod turistički rezultati u 2020., bilježi plus u odnosu na 2019. godinu
Još donedavno, dok su turističke sezone tekle svojim uobičajenim tijekom, a turistička kretanja po planeti samo rasla, statistike su, svake godine iznova, pokazivale da naše morske destinacije obaraju rekorde, a stručnjaci naglašavali kako je važno potaknuti razvoj turizma na kontinentu za cjelogodišnji turizam i održivi razvoj ruralnih zajednica.
Sve ono što smo znali da bi trebalo i da je dobro za naše gospodarstvo i raznovrsnost turističke ponude koja uključuje održivost u dugoročnom smislu, u korona krizi se pokazalo točnijim no ikada
Turistička potražnja u krizi je istaknula destinacije koje još uspijevaju očuvati baštinjene resurse, koje njeguju tradiciju kroz gastronomiju i kulturnu baštinu, koje nude aktivan i zdrav odmor u okrilju netaknute prirode.
Pokazala su se točnima i predviđanja da će, uslijed krize, biti popularnije one destinacije koje su dostupnije cestovnim pravcima. Zato Dubrovačko-neretvanska županija bilježi najveći pad broja noćenja u prvih devet mjeseci ove godine, od 36,7% sa 2,7 milijuna noćenja, u usporedbi s ostalim obalnim županijama. Očekivano, Istarska županija, oduvijek najpopularnija i najbliža europskim emitivnim tržištima, bilježi najveći broj noćenja, 13,1 milijun, ali uz pad od 53,6% u odnosu na isto razdoblje lani.
Po prvi put, jedna kontinentalna županija bilježi najveći plus u postocima rasta, uz činjenicu da je jedina županija u Hrvatskoj s rastom. Radi se o Koprivničko-križevačkoj županiji koja je, s 35 tisuća noćenja u prvih devet mjeseci, upisala rast od 15,1% u odnosu na prošlu godinu.
Jeste li znali da u Hrvatskoj postoji prava pravcata pustinja? A znate li gdje se nalazi brdo koje je ujedno i planina? Koja naša županija je proglašena vodećim industrijskim centrom na sjeveru zemlje? Na području koje županije se sijeku Mura i Drava, gdje je kolijevka naive u Hrvatskoj, gdje rastu najstarija stabla hrasta, lipe i kestena u Hrvatskoj i obitavaju neke od najugroženijih vrsta leptira u Europi?
Odgovor je jasan, Koprivnica, Đurđevac i Križevci su najveća središta županije koja je idealna za odmor u prirodi, uz istraživanje gastronomske baštine i vinskih cesta Prigorja i Podravine. Đurđevački pijesci, Kalnik, Crn jarki, Čambina, Repaš - sve su to lokaliteti od posebnog značaja za prirodnu baštinu Podravine i Prigorja, a bogatu kulturnu baštinu obilježava naivno slikarstvo, folklor, brojne manifestacije tijekom čitave godine i gostoljubivost domaćina.
Pored navedenog, ova županija nudi obilje sportsko-rekreativnog sadržaja, prekrasno gorje i rijeke. Planinarenje, biciklizam ili samo šetnje uz Dravu, preko Kalnika do Bilogore, još jedan su adut za dobre turističke rezultate, uz nezaobilaznu dobru prometnu povezanost i sve razvijeniju turističku infrastrukturu.
Grad Zagreb sa svojih 624,7 tisuća noćenja, bilježi pad od 68,5%, a sve kontinentalne županije su ostvarile 941 tisuću noćenja i pad od 51,7%.
Što se tiče vrste smještaja, najveći pad su zabilježili hoteli, čak 71,3%, a najmanji domaćinstva u kojima je noćilo 43% manje gostiju, nego u prvih devet mjeseci lani
Naši najvjerniji gosti su Nijemci, koji su nam donijeli 12,5 milijuna noćenja s padom od 38,4% u odnosu na lanjsku godinu. Slovenci su zabilježili najmanji pad sa 8,1 milijun noćenja i 23%, a tu su negdje i Poljaci s 25,4% pada i 4,5 milijuna noćenja.
Česi su na četvrtom mjestu, a tek na petom Austrijanci s 2,4 milijuna noćenja i najvećim padom od čak 66,6%.