Popis gradova i općina u Hrvatskoj s pripadajućim visinama paušala turističke pristojbe za 2024. godinu za besplatno preuzimanje u Download zoni
Svaki kraj godine obilježimo nekim prigodnim tekstom. Ponekad to bude retrospektiva s ključnim događajima u godini koju ispraćamo. Ponekad, trendovi pred nama i projekcije za iduće putovanje oko matične nam zvijezde.
Ovaj put se nećemo osvrtati na prošlost niti predviđati budućnost. Bacili smo oko na 2024. i popisali sve iznose paušala turističke pristojbe za svaku pojedinu općinu i grad u Hrvatskoj. Podsjetit ćemo se, u svibnju 2019. boravišna pristojba je postala turistička pristojba, a odluke o visini prebačene su na županijske skupštine, koje se pri donošenju istih savjetuju s područnim turističkim zajednicama.
Odluke se donose do 31. siječnja tekuće godine za iduću. To znači da su odluke za visinu turističke pristojbe za 2024. donesene početkom ove ili krajem prošle godine. Mnogi gradovi i općine već imaju i odluke o visini turističke pristojbe za 2025.
Turistička pristojba se plaća ili paušalno ili po ostvarenom noćenju, a plaćaju je svi koji u određenom mjestu nemaju prebivalište, uključujući i vikendaše, odnosno vlasnike kuća za odmor, i osobe koje noće na različitim plovilima. Zakon o turističkoj pristojbi (59/2019) obvezuje nas, člankom 4. koji kaže da su obveznici "osobe koje pružaju ugostiteljske usluge smještaja u domaćinstvu ili na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu", da na računima koje izdajemo svojim gostima istaknemo da je boravišna pristojba uključena u cijenu pa istu ne smijemo naplaćivati posebno.
Za svaku smještajnu jedinicu u domaćinstvu, bez obzira na vrstu, najniži iznos paušala turističke pristojbe može iznositi 46,45 eura, a najviši 132,72 eura.
Za potpomognuta područja gradova i općina, skupština može donijeti odluku o umanjenju obveze do 30% propisanih iznosa turističke pristojbe
Za svaku smještajnu jedinicu na OPG-u, bez obzira na vrstu, najniži iznos paušala turističke pristojbe može iznositi 33,18 eura, a najviši 66,36 eura.
U skladu s navedenim propisima, Splitsko-dalmatinska županija i njezina Skupština odredili najskuplji su paušal odredili za domaćine Visa i Komiže gdje će se plaćati 100,00 eura po ležaju i smještajnoj jedinici kampa u domaćinstvu, a po 50,00 eura za ležaj u smještajnu jedinicu kampa na OPG-u. Zanimljivo je da je cijena ležaja u domaćinstvu Splićana gotovo dvostruko jeftinija i iznosi 55,00 eura. Najniže iznose će plaćati žitelji Hrvaca, Lećevice, Muća i Otoka kod Sinja, i to 18,58 po ležaju OPG-a.
U Šibensko-kninskoj županiji najviše će plaćati stanovnici turističkih centara Vodica - 60,00 eura i Šibenika - 55,00 eura za ležaj u domaćinstvu. Nema velika razlike s općinama s najnižim paušalom, kao što su Ružić, Unešić, Kistanje, Kijevo, čiji domaćini će plaćati 46,45 eura po ležaju u domaćinstvu. Izdvaja se Tribunj sa značajno većim paušalom na smještajne jedinice kampa na OPG-u u iznosu od 66,00 eura.
Još viši paušal od čak 70,00 eura će plaćati vlasnici smještajnih kamp jedinica na OPG-u u Općini Čavle u Primorsko-goranskoj županiji. Ovdje će najniže paušale po krevetu u domaćinstvu plaćati domaćini Mrkoplja, Skrada, Brod Moravice i Jelenje. Usporedbe radi, jednaka kategorija u Mrkoplju košta 24,50 eura po smještajnoj jedinici. Što se smještaja u domaćinstvu tiče, najskuplji je Kastav sa 60,00 eura po ležaju dok, recimo, Rijeka ima 50,00 eura.
U Gospiću se plaća 46,45 eura po ležaju u domaćinstvu, kao i na Plitvičkim jezerima, u Novalji i u Senju, mjestima koja spadaju pod Ličko-senjsku županiju. Najjeftiniji su Udbina, Lovinac, Perušić.
U Požeško-slavonskoj županiji samo Grad Požega plaća puni iznos od 46,50 eura po ležaju u domaćinstvu, sve druge općine i gradovi plaćaju niže umanjene iznose. U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji plaćaju svi jednako, a zanimljivost je da su iznosi jednaki onima koje plaćaju domaćini Bola, značajno turistički razvijenijeg mjesta na otoku Braču. Još jedna zanimljivost koja nema veze s porezima je da se najviše gradova i općina s pridjevom "veliki" u nazivu nalazi u ovoj našoj kontinentalnoj županiji.
Najskuplja općina u Hrvatskoj je Višnjan sa 100,00 eura po ležaju u domaćinstvu, 120,00 eura po smještajnoj jedinici kampa u domaćinstvu, 80,00 eura za ležaj na OPG-u (!), 75,00 za jedinicu kampa na OPG-u
Đakovo, možda zbog katedrale, ima 20 eura skuplji paušal po krevetu u domaćinstvu nego u Osijek. U Brodsko-posavskoj županiji paušal je jednak za sve. I u Varaždinu svi plaćaju 50,00 eura po ležaju u domaćinstvu, 70,00 po smještajnoj jedinici u kampu, 30,00 po ležaju na OPG-u i 40,00 po jedinici kamp, kamp odmorište - robinzonski smještaj na OPG-u.
U Zadarskoj i Međimurskoj županiji svi plaćaju jednako - 48,00 eura po ležaju u domaćinstvu, 68,00 eura po smještajnoj jedinici u kampu i 35,00 na OPG-ovima
Ne iznenađuje da Konavle imaju izjednačen paušal u domaćinstvu i na OPG-u koji iznosi pristojnih 55,00 eura po ležaju, jednako kolika je i cijena kreveta u samome Dubrovniku.
Najskuplju cijenu turističke pristojbe za kamp u domaćinstvu u čitavoj Hrvatskoj ima, već spomenuti, Višnjan, slijede ga Orebić sa 110,00 eura, pa Funtana i Tar-Vabriga sa 100,00 eura po jedinici kampa
U našoj Download zoni preuzmite popis visina paušala turističke pristojbe za 2024. po gradovima i općinama (u eurima).
Međutim, u nekim gradovima i općinama se plaća i prirez, a sve na temelju rješenja kojeg izdaje nadležna porezna uprava pa ne moramo razbijati glavu računicama. Najviši iznos paušala na dohodak već imaju Dubrovnik i Split za područje svojih gradskih jezgri, ali povećanja koja će na snagu stupiti 2025. već su najavili Pula, Šibenik, Žminj, i to s aktualnih 40-ak eura na 200 ili 150, što je značajno poskupljenje kreveta za domaćine iz ovih gradova.Za razliku od paušala turističke pristojbe, paušal poreza na dohodak se obračunava samo na fiksne ležajeve, ne i na pomoćne