Kada temperature porastu,
klima uređaj postaje naš najbolji drug. I u smještajnim objektima, ovaj uređj danas znači standard, poput internetske veze ili
TV uređaja. Zaboravite na dobru recenziju smještaja, nemate li funkcionalnu klimu koja gostu znači ugodniji boravak.
Međutim, ako je niste očistili na vrijeme, mogli bi ste se naći u problemu. Neodržavana klima lako može postati izvor
neugodnih mirisa i zdravstvenih problema. Srećom, klima uređaj možemo lako očistiti i sami, što je posebno važno u ovim vremenima kada je do dobrog, da ne kažemo povoljnog, majstora teško doći.
Čišćenje klime bez servisera
1. Isključit ćemo klimu iz struje
Prvo i osnovno - isključite klimu iz struje! Sigurnost na prvom mjestu.
2. Otvorit ćemo prednju masku i izvaditi filtere
Filteri su prvi na udaru prašine, peludi i bakterija. Nježno ćemo ih izvaditi i oprati u mlakoj vodi s malo blagog deterdženta. Isprat ćemo ih i ostaviti da se potpuno osuše prije vraćanja.
3. Očistit ćemo unutrašnjost uređaja
Unutrašnjost jedinice prebrisat ćemo mekom krpom navlaženom u vodi s malo octa ili blagim antibakterijskim sredstvom. Pazit ćemo da ne nakvasimo elektroničke komponente zato krpa mora biti jako dobro ocijeđena, tek malo vlažna.
4. Dezinfekcija
Na tržištu postoje
sprejevi za dezinfekciju klima uređaja - jednostavno se poprskaju po isparivaču i ostave da djeluju. Ovo pomaže u uklanjanju bakterija i gljivica koje mogu izazvati neugodan miris i alergije.
5. Ne zaboravimo vanjsku jedinicu
Imamo li pristup vanjskoj jedinici, uklonit ćemo eventualne listove, paučinu i prašinu. Lagano usisati rešetke ili ih prebrisati suhom krpom.
6. Uključit ćemo kratko testiranje
Kad sve osušimo i vratimo na mjesto, uključit ćemo klimu na 10-15 minuta kako bismo provjerili radi li sve kako treba i je li zrak kojeg ispuhuje svjež.
Temeljito čišćenje filtera preporučuje se sjednom mjesečno tijekom intenzivne uporabe. Tako produžujemo vijek trajanja uređaja i osiguravamo čist zrak svojim ukućanima i gostima.