Naše bake uvijek su imale savršeno bijele plahte i ručnike. Što bi one rekle, koje je najbolje sredstvo za izbjeljivanje rublja, što mislite?
Naše bake, bilo da su bile Dalmatince ili kontinentalke, uvijek su imale savršeno bijele plahte i ručnike. Kako, bez tih silnih deterdženata i sredstava za pranje? Sjetite se. Nije bilo skupih perilica i sušilica, a bilo je sve bjelije i čišće. Bijela posteljina i ručnici oduvijek su simbol čistoće, urednosti i udobnosti - naročito kada imamo goste. Kako sačuvati onu prvobitnu bjelinu koja s vremenom postane siva ili žućkasta bez korištenja agresivnih deterdženata, onako kako su to činile naše bake?
S obzirom na to da naše uredništvo promovira ekološke metode čišćenja, donosimo par provjerenih trikova kako izbijeliti tekstil prirodnim i učinkovitim metodama, bez skupih kemikalija.
U lavor s toplom vodom dodat ćemo sok od dva limuna i dvije žlice sode bikarbone. Potopit ćemo posteljinu ili ručnike i ostaviti da odstoje najmanje dva sata, idealno preko noći. Zatim ćemo rublje oprati u perilici na uobičajenom programu.
Pola čaše destiliranog bijelog octa dodat ćemo u ladicu za omekšivač prilikom pranja. Ne samo da izbjeljuje, ocat još uklanja neugodne mirise i omekšava tkaninu.
Sušenje bijelog rublja na suncu dodatno pojačava izbjeljivanje, jer UV zrake djeluju poput prirodnog izbjeljivača. Osim toga, sunce uklanja ostatke mrlja i bakterija.
Izbjegavat ćemo korištenje previše deterdženta jer ostaci sapuna mogu uzrokovati sivilo. Birat ćemo deterdžente bez boja i mirisa, namijenjene za bijelo rublje.
Nema smisla čekati da se nakupi veliki broj ručnika i posteljine - najpametnije ih je što prije i što češće prati jer znoj i masnoće s kože ostavljaju tvrdokorne mrlje koje se teže uklanjaju nakon dužeg stajanja