Danas imamo vrlo efikasne deterdžente za pranje tkanina pa od zamrljane posteljine ne moramo odmah odustati. Prvi korak u procesu uklanjanja mrlja s posteljine je prepoznavanje vrste mrlje
Kraj sezone znači pospremanje i pakiranje, pregledavanje potrošnog materijala, ručnika, kuhinjskih krpa i posteljine. Pri tome često odbacimo zamrljane plahte i jastučnice, s otpornim mrljama za koje vjerujemo da su toliko otporne da ništa ne može da ih skine. Jesmo li isprobali baš sve?
Mrlje na posteljini mogu biti izazovne, ali s pravim pristupom ih možemo ukloniti vrlo efikasno. Bez obzira na to je li riječ o mrljama od hrane, znoja ili nečeg drugog, ovi koraci nam mogu pomoći da posteljina opet izgleda čisto i svježe za neke buduće goste.
Prvi korak u uklanjanju mrlja je identifikacija mrlje. Obavit ćemo pažljiv očevid nad zamrljanom posteljinom jer različite mrlje zahtijevaju različite metode čišćenja.
Jesu li to mrlje od hrane - od ulja, raznih umaka, vina?
Ili su to možda biološke mrlje poput krvi, znoja ili urina?
Možda su mrlje od pića - kava, čaj ili sok?
Ili od kozmetičkih proizvoda poput ulja za tamnjenje ili šminke?
Svaka od ovih mrlja traži specifičan tretman, pa je važno znati s čime imamo posla.
Najbolje je u akciju uklanjanja mrlja krenuti čim je mrlja primijećena. Što duže stoji, teže će ju biti ukloniti.
Posteljinu je najbolje potopiti u hladnoj vodi, posebno ako smo utvrdili da su mrlje biološkog porijekla. Topla voda može fiksirati mrlju i upropastiti naše pokušaje da spasimo posteljinu
Ovisno o vrsti mrlje, odabrat ćemo odgovarajuće sredstvo za čišćenje. Nekoliko je opcija:
Tekući deterdžent: Dobar univerzalni izbor za većinu mrlja. Nanijeti malu količinu deterdženta direktno na mrlju i nježno utrljati.
Soda bikarbona i ocat: Odlična kombinacija za uklanjanje tvrdokornih mrlja. Posut ćemo sodu bikarbonu po mrlji, a zatim poprskati octom. Ostaviti da djeluje.
Vodikov peroksid: Koristi se za mrlje od krvi. Nanosimo ga direktno na mrlju, ali prvo testirajmo na malom dijelu posteljine, ako se radi o posteljini u boji, kako bismo bili sigurni da neće izblijediti boju.
Mješavina deterdženta i amonijaka: Za tvrdokorne masne mrlje, mješavina blagog deterdženta i malo amonijaka može biti vrlo efikasna.
Nakon što nanesemo sredstvo za čišćenje, pustit ćemo ga da djeluje. Vrijeme ovisi o vrsti mrlje i sredstva kojeg koristimo, 10-15 minuta obično je dovoljno.
Nakon tretmana mrlje, možemo posteljinu oprati na uobičajen način. Prije nego što stavimo posteljinu u sušilicu, provjerit ćemo je li mrlja potpuno nestala. Sušenje na visokoj temperaturi može učvrstiti mrlju ako je još vidljiva. Postoji li i dalje, ponovit ćemo prethodne korake.
Slijedeći ove korake, mrlje na posteljini ne bi trebale dočekati nove goste. Pravovremeno djelovanje i odabir prave metode ključevi su za čuvanje posteljine.