Informacijski sustav prostornog uređenja - Geoportal ima novu funkciju. Procjena nekretnine, odnosno njene približne tržišne vrijednosti, moguća je u par minuta
Koliko vrijedi stan kojeg posjedujem? Koja je njegova tržišna cijena? - pitanja su to koja svaki vlasnik nekretnine postavlja. Odgovor je nerijetko subjektivan, pa se i nekretnine na prodaju vrlo često oglašavaju po izuzetno visokim i nerealnim cijenama. Cijena koju nekretnina postigne prilikom kupoprodaje u Hrvatskoj može biti i 15% niža.
Stoga, ako vrijednost svoje nekretnine procjenjujemo na temelju oglasnika i oglašenih cijena, velike su šanse da je ta procjena potpuno promašena. Procjenitelji nekretnina služe se alatima Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine (MPGI). Prema Zakonu o procjeni vrijednosti nekretnina, Ministarstvo vodi bazu podataka eNekretnine gdje svake godine objavljuje plan približnih vrijednosti zemljišta koje lokalna procjeniteljska povjerenstva dostavljaju uz mišljenje višeg procjeniteljskog povjerenstva.
Odnedavno su ti podaci dostupni i javnosti na Geoportalu. Informacijski sustav prostornog uređenja (ISPU) sadrži nove prostorne slojeve za približne vrijednosti nekretnina, uključujući zemljišta, stanove i apartmane. Ova ažuriranja prikazuju podatke od 1. siječnja 2024.
Za utvrđivanje točne vrijednosti nekretnine potreban je službeni procjembeni elaborat ovlaštenog vještaka. Međutim, ovaj alat omogućuje brzu provjeru približne vrijednosti stana ili zemljišta na temelju trenutnih tržišnih trendova.
.
Baza podataka eNekretnine vrijedna je podloga za rad stručnjaka i osigurava transparentnost tržišta nekretnina. Sadrži podatke o cijenama realiziranih kupoprodaja i približnim vrijednostima nekretnina. Podaci o transakcijama uključuju prodajne cijene za različite vrste nekretnina (stanovi, kuće, poslovni prostori, poljoprivredna i građevinska zemljišta itd.), kao i faktore koji utječu na vrijednost nekretnine
Plan približnih vrijednosti (PPV) je karta koja prikazuje cjenovne blokove unutar županija ili većih gradova, gdje su izračunate prosječne (približne) vrijednosti nekretnina na temelju podataka iz sustava eNekretnine. Za zemljišta, plan obuhvaća vrste zemljišta (građevinsko, poljoprivredno, šumsko, itd.), njihovu namjenu i procijenjenu vrijednost po kvadratnom metru.
Ove godine, prvi put je izrađen plan približnih vrijednosti za stanove i apartmane za cijelu Hrvatsku, također sa stanjem na dan 1. siječnja 2024. Prikazane su približne vrijednosti ovisno o lokaciji i šest kategorija veličine stanova i apartmana. Najopsežniji podaci dostupni su za veća urbana središta poput Splita, Rijeke, Zagreba i Osijeka.
1. korak:
Pristup Informacijskom sustavu prostornog uređenja (ISPU) ne traži registraciju i potpuno je slobodan za korištenje. Na naslovnoj stranici ćemo odabrati padajući izbornik u lijevom gornjem kutu.
2. korak:
Na dnu izbornika ćemo odabrati NIPP i vanjske slojeve među kojima su i podaci Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.
3. korak:
U tražilicu ćemo upisati adresu nekretnine čiju vrijednost želimo provjeriti. Vrijednosti se izračunavaju ovisno o lokaciji i površini stana. Na sljedećem snimku zaslona je prikazana vrijednost stana na lokaciji Trg bana Josipa Jelačića u Zagrebu, pri čemu je najniža vrijednost od 2800 eura po metru četvornom kod stanova čija površina je između 55 i 75 kvadrata, dok najvišu cijenu postižu stanovi veličine između 75 i 100 kvadrata s 4300 eura po metru četvornom.
U posljednje vrijeme se mnogo priča o cijenama nekretnina, kao i o porezu na nekretnine kojeg bismo mogli plaćati od iduće godine prođu li zakonske izmjene u Saboru. Možda je baš zato ovaj alat javno dostupan. Neka ne bude poticaj domaćima za prodaju stanova i apartmana, već samo podrška transparentnosti našeg podivljalog tržišta nekretnina.